Panasonic ve Sila, silikon bataryalar geliştirecek: Hedef, 800 km menzil ve 10 dakikada şarj

Panasonic, Kaliforniya merkezli şirket Sila Nanotechnologies ile lityum iyon batarya anotları geliştirmek için işbirliği yapacak. Bu işbirliğiyle Sila’nın silikon tozu teknolojisi kullanılarak elektrikli araçların menzilinin arttırılması ve şarj süresinin azaltılması hedefleniyor. 800 km menzile sahip, 10 dakikada şarj olan otomobil bataryaları geliştirmeyi hedefliyorlar.

Son yıllarda lityum iyon pillerin kapasitesini arttırmak için silikon kullanımı artmakta. Sila da bu amaçla Titan Silikon anot tozu geliştirmiş durumda. Şirketin, mikrometre büyüklüğünde parçacıklara sahip nano yapılı silikon tozları, klasik grafit yapılı anot malzemesine alternatif sunuyor.

Teorik olarak 10 kat fazla enerji yoğunluğu sunuyor

Silikon, teorik olarak grafite göre 10 kat daha fazla enerji yoğunluğu sunuyor. Ancak silikonun şarj esnasında genleşme eğilimi göstermesi yüzeyin çatlamasına sebep oluyor. Sila bu sorunu çözmek için silikon ile grafiti birleştiren, çatlamaya dayanıklı bir yapı oluşturduğunu belirtiyor.

Sila’nın CEO’su Gene Berdichevsky, bu noktaya gelmek için 12 sene ve 80 bin deneme yaptıklarını söylüyor. Geliştirdikleri anotu ise şöyle açıklıyor: “Kuru üzümlerin silikon olduğu kuru üzüm ekmeği gibi bir yapı. Kuru üzümlerin etrafında, yumuşak bir matris ve büyük dış kabuk bulunuyor. Kabuk hacmi tutuyor ve kuru üzümler genişlediğinde ekmek kenara çekiliyor. İskelet silikonu tutmuyor, genişlemeye uyum sağlıyor.”

Berdichevsky, geliştirdikleri teknolojinin uyarlanabilir olduğunu, lityum iyon bataryalardaki grafitin %50 oranında ya da tamamen değiştirilebildiğini söylüyor. Tamamen silikon anot kullanıldığında pillerin enerji yoğunluğu %40 artıyor ve benzin doldurma süresinde %80’e kadar şarj edebilmek mümkün oluyor.

Panasonic, silikon anotların vaat ettiği faydaların, verimliliği katı hal pillerine benzer seviyelere çıkarabileceğine ve aynı zamanda mevcut üretim süreçlerine kolayca entegre edilebileceğine inanıyor.

Yerkabuğunda yaygın olarak bulunuyor

Silikon aynı zamanda yerkabuğunda en yaygın bulunan ikinci element. Bu nedenle silikonu pil üretiminde kullanmak avantaj sağlıyor. Berdichevsky, bunun gibi yeni nesil pil teknolojisine odaklanarak, Kuzey Amerikalı üreticilerin ucuz grafite erişimi olan Çinli üreticilerle rekabet edebileceklerini savunuyor.

Bu da otomobil üreticilerinin Enflasyonu Azaltma Yasası tarafından belirlenen kaynak bulma gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı olacak ve araçlarının 7.500 dolara kadar vergi teşvikinden yararlanabilmesine olanak tanıyacak.

Bu teknolojinin ne zaman elektrikli araçlara geleceği belli değil. Aynı zamanda bu yeni Panasonic bataryalardan hangi otomobil üreticisinin yararlanacağı da belli değil. Ancak şirketin geçmişte Tesla ile yoğun bir şekilde çalıştığını belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx