İsrail ordusu, Nuseyrat Mülteci Kampı’ndan çekildi

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Nuseyrat Mülteci Kampı ve Beyt Hanun beldesinden güçlerini çekerken, Gazze kentine yönelik hava saldırılarını artırdı. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre İsrail ordusu, birçok bina ve evleri yerle bir ederek sakinlerini göçe zorladığı Nusayrat Mülteci Kampı’ndan çekildi.

Daha sonra Gazze’nin orta kesimindeki Nuseyrat Mülteci Kampı’nın kuzeyine ve Deyr el-Belah beldesinin doğusuna yönelik yoğun top atışları ve hava saldırıları başlatıldı. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde 36 saati aşkın süredir karadan girerek hem yerleşim bölgesinde hem de tarım alanlarında büyük tahribata yol açtığı Beyt Hanun beldesinden de çekildi.

İsrail askerleri, Beyt Hanun beldesine karadan girdiği sırada yerinden edilmiş sivillerin sığındığı merkezi kuşatmaya alarak bazı Filistinlileri alıkoydu.

‘1 HAFTADA 75 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ’

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi, İsrail ordusunun Nusayrat Kampı’nda yürüttüğü 8 günlük askeri operasyonu sonrasında açıklama yaptı. Bir hafta içinde 75 kişinin öldürüldüğü, 348 kişinin de çeşitli şekillerde yaralanarak hastanelere getirildiği bilgisine yer verilen açıklamada, bölgeden 100 kişinin de kayıplar listesine eklendiği duyuruldu.

Toplam 523 kişinin çeşitli şekillerde ölü, yaralı ve kayıp olarak İsrail saldırılarından etkilendiğine dikkat çekilen açıklamada, bunların dışında saldırılarda 13 bin yerleşim biriminin de farklı düzeylerde hasara uğradığı kaydedildi. Ayrıca, İsrail ordusunun bölgede çeşitli boyutlarda 14 yüksek bina ve apartmanı ve onlarca evi de yıktığına işaret edilen açıklamada, söz konusu bina ve evlerden çok sayıda Filistin vatandaşının da bombalanma tehditleri sebebiyle ayrılmak zorunda kaldığı vurgulandı.

‘UNRWA ÇALIŞANLARININ HEDEF ALINMAMASI İÇİN İSRAİL’E BASKI YAPILMALI’

Öte yandan Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın Birleşmiş Milletler’deki (BM) Temsilcisi Ziyad Ebu Amr, BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) destek sağlanması ve Gazze Şeridi’ne uyguladığı açlığı durdurması için İsrail’e baskı yapılması çağrısında bulundu. Filistin Kurtuluş Örgütü İcra Komitesi Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Ebu Amr, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) UNRWA hakkında düzenlenen oturumda konuştu.

Ebu Amr, “UNRWA’ya maddi ve siyasi destekte bulunulması ve UNRWA çalışanlarını hedef almaması İsrail’e için baskı yapılması çağrısında bulunuyoruz” dedi. Gazze Şeridi’ne işaret eden Ebu Amr, “Filistin halkını açlığa sürüklemeyi bırakması ve uluslararası yasalara saygı duyması için İsrail’e kesin bir şekilde baskı yapılmalı” şeklinde konuştu. Ebu Amr, “İsrail’in, Filistinli mültecilere hizmet etmedeki rolünü zayıflatmak amacıyla UNRWA’ya karşı karalama kampanyaları yürüttüğünü” ifade etti.

Abbas’ın BM’deki Temsilcisi Ebu Amr, “Filistinli mültecilere hizmet sağlamada UNRWA’nın bir alternatifi yok” diye konuştu. Ebu Amr, UNRWA’nın “uluslararası gözetim ile Filistin halkına hizmet sağlamayı birleştiren tek uluslararası kuruluş” olduğunu vurguladı.

‘SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR’

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini de, toplantının ardından AA muhabirinin “İsrail tarafından somut ve güvenilir delil sunulmadan UNRWA personelinin görevlerine son verme kararınızdan pişmanlık duyuyor musunuz?” sorusunu yanıtladı. İsrail’in 12 UNRWA personeline ilişkin ortaya attığı iddialara dair kendisine hiçbir yazılı delil sunmadığını belirten Lazzarini, soruşturmaların devam ettiğini kaydetti.

Lazzarini, bugün de benzer bir karar alması gerekse yine aynı kararı vereceğini belirterek, “İddialar çok korkunçtu. Ajansı çok daha zor duruma sokabilirdi. Genel Komiser olarak ajansın saygınlığı korumak ve hizmet vermeye devam etmesine imkan sağlamak için karar alma yetkim vardı” dedi. Geriye dönüş olabileceğini kaydeden Lazzarini, soruşturmaların ardından personelin aklanması halinde görevlerine iade edilebileceklerini ve tazminat alabileceklerini söyledi.

Lazzarini, “Ancak bulunduğumuz ve iş yapmaya çalıştığımız ortamda söz konusu personelin görevlerine son vermekten başka bir seçenek olduğunu düşünmedim” ifadelerini kullandı.

İsrail, 12 UNRWA çalışanının 7 Ekim’deki Hamas saldırılarına karıştığını iddia etmişti. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkililerin yaklaşık 30 bin personeli bulunan UNRWA’dan 12 kişinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına ilişkin iddialarının acilen soruşturulmasını istemişti. UNRWA da İsrail’in iddialarına yönelik soruşturma başlatmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx