ABD’den yapay zeka tehdidine karşı yeni bir adım daha geldi

Başkan Joe Biden’ın yapay zeka gelişimiyle ilgili olarak federal hükümete yeniden görev veren kapsamlı bir idari emri açıklamasından sadece birkaç gün sonra, Başkan Yardımcısı Kamala Harris salı günü Birleşik Krallık Yapay Zeka Güvenlik Zirvesi’nde yönetimin üstlendiği yarım düzine makine öğrenimi girişimini daha duyurdu. Öne çıkanlar arasında: Amerika Birleşik Devletleri Yapay Zeka Güvenliği Enstitüsü’nün kurulması, federal hükümetin yapay zeka kullanımına ilişkin politika kılavuzu taslağının ilk yayınlanması ve ortaya çıkan teknoloji için sorumlu askeri uygulamalara ilişkin bir bildiri yer alıyor.

Bu amaçla Harris Beyaz Saray’ın Ticaret Bakanlığı ile işbirliği içinde NIST bünyesinde Amerika Birleşik Devletleri Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsü’nü (ABD AISI) kurduğunu duyurdu. Enstitü potansiyel olarak tehlikeli yapay zeka sistemlerini test etmek ve değerlendirmek için tüm yönergelerin, kıyaslama testlerinin, en iyi uygulamaların ve benzerlerinin fiilen oluşturulmasından ve yayınlanmasından sorumlu olacak.

ABD’den yapay zeka tehdidine karşı yeni bir adım daha geldi

Bu testler Başkan Biden’ın EO’sunda bahsettiği kırmızı takım tatbikatlarını da içerebilir. AISI ayrıca, oluşturulan içeriğin belirlenmesi, canlı kaydedilen içeriğin doğrulanması, yapay zeka kaynaklı ayrımcılığın azaltılması ve kullanımında şeffaflığın sağlanması da dahil olmak üzere yasa yapıcılara ve yasa uygulayıcılara yapay zeka ile ilgili çok çeşitli konularda teknik rehberlik sağlamakla görevlendirilecek.

Ek olarak, Yönetim ve Bütçe Ofisi (OMB), bu haftanın sonlarında yönetimin hükümetin yapay zeka kullanımına ilişkin ilk politika kılavuzu taslağını kamuoyunun yorumuna açıklayacak. Üzerine inşa edildiği Yapay Zeka Hakları Bildirgesi Taslağı gibi, politika kılavuzu taslağı da ulusal hükümetin şeffaflığı korurken ve federal çalışanları artan gözetim ve işten çıkarmalardan korurken “sorumlu yapay zeka inovasyonunu ilerletmek” için atabileceği adımları ana hatlarıyla belirtiyor. Bu taslak kılavuz, sonunda ulaşım, göç, sağlık ve eğitim de dahil olmak üzere geniş bir kamu sektörü uygulamalarında yapay zekanın kullanımına yönelik güvenlik önlemleri oluşturmak için kullanılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx