Yumurta, tavuk, süt eserlerinde salmonella tehdidi

Havaların ısınmasıyla birlikte dışarıda tüketilen besinlerin sıhhate tehdidi tekrar gündeme geldi. Uzmanlar güneşe ve sıcağı maruz kalan yiyeceklerin bozularak insan sıhhatine ziyan verebileceğini belirtti. Yaz aylarında ishal, kusma ve bulantı şikayetleriyle hastaneye müracaatlarda artış yaşandığını söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Rıdvan Karaali, sıcak havalarda sokakta satılan besinlerin bozulmasıyla ilgili ikazlarda bulundu. 

“İSHAL KUSMA BULANTI ŞİKAYETLERİNİN ARTMA SEBEBİ YETERLİ KORUNMAMIŞ BESİNLER”

Dr. Öğretim Üyesi Rıdvan Karaali, “Yaz ayları ile birlikte, etrafımızda duyuyoruz, hastanelere ishal, kusma, bulantı şikayetiyle başvuran hasta sayısında artış oluyor. Bunun da ana sebebi uygun korunmamış besinlerin tüketilmesi. Uygun kurallarda yapılmış besinleri uygun halde saklamıyorsak bunlar içerisinde bakteriler üreyebilir. Bu bakteriler bedenimizde hastalığa sebep olabilir” dedi.

“SOKAKTA SATILAN ESERLER UZUN MÜHLET SICAK ISIDA KALMIŞSA BOZULMA İHTİMALİ YÜKSEKTİR” 

Bilhassa yaz aylarında besinlerin uygun formda saklanması gerektiğini söyleyen Karaali, “Mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ısı gerekiyor. Yüksek ısıda saklanan tavuk bozulması çabuk olan eserdir. Uygun koşullarda saklanmamışsa, sokakta satılan, uzun mühlet yüksek ısıda kalmış yiyeceğin bozulma ihtimali çok çok yüksektir. Açıkta satılan dondurmalar riskli, tatlılardan bilhassa çikolatalı krema olan tatlıların bozulması çok daha süratli oluyor. Mayonez, çok süratlice bozulabiliyor, hasebiyle sokakta satılan eserler uygun koşullarda saklanmamışsa yaz aylarında çok daha çabuk bozulabilir” diye konuştu. 

“YAZ AYLARINDA TÜM ESERLERDE RİSK MEVCUT” 

Rıdvan Karaali, “Yaz aylarında tüm eserlerde risk mevcut. Eserin görselinde bir anormallik varsa, kesinlikle dikkat etsinler. Koku, tat ve görselde eserin kendisi dışında bir durum var ise bunları tüketmemek gerekir. O eserin yaz ayında ne kadar dışarıda olduğunu bilemeyebiliriz. Saklama şartlarının sağlandığı yerlerden tüketim yapılmasına dikkat etmek gerekir. Tüm eserlerde, bilhassa yumurta, tavuk ve süt eseri içeren eserlerde salmonella mikrobu üreyebilir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.