Yeni Şafak Tercih Rehberi: Kısım seçimleri için iş imkanı kıymetli bir kriter

YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda bu sene farklı üniversiteler tarafından açılacak kısımlara öğrenci kabul edilecek.

Açık deniz servisleri ön lisans programları

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çay Cuma Meslek Yüksekokulu’nda Türkiye Petrolleri Anonim iştirakinin bir alt şirketi olan TP-OTC, YÖK işbirliği ile birinci kes 2022-2023 eğitim öğretim yılında açık deniz servisleri ön lisan programlarına TYT puanı ile öğrenci alınacak. ”Açık Deniz Sondaj Teknolojileri” ve ”Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi” olmak üzere iki farklı kısımda başlanacak eğitimlere 30’ar öğrenci yerleştirilecek. İngilizce hazırlığın mecburî olacağı ön lisans programında, eğitim lisanı yüzde 30 İngilizce olacak ve toplam eğitim müddeti üç yılda tamamlanacak.

Uluslararası meslek

Sakarya Gaz Alanı kapsamında açık denizde yürütülen sondaj operasyonları, sondaj gemilerinin işletilmesi ve üretim tesislerinde misyon alacak teknisyen gereksiniminin açılan programlar aracılığıyla karşılanması planlanıyor. Programlardan mezun olacak öğrencilerin memleketler arası arenada kelam sahibi bir meslek, teorik ve pratik bir donanımla mezun olması hedefleniyor. Öğrenciler TP-OTC idaresindeki sondaj programlarında, kıyı lojistik merkezlerinde Sakarya Gaz Alanı Projesinde staj yapacak. Ön Lisans tamamlayan öğrenciler, TP-OTC işe alım şartlarını sağlaması halinde işe alım süreçlerinde öncelikli pahalandırılacak.

İlk 500’deki tek Türk üniversitesi

Türkiye’nin en esaslı üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi; eğitim ve öğretim araştırma faaliyetlerini yenilikçi fikirler ışında teşebbüsçü bir vizyonlar sürdürerek topluma hizmet ediyor. Bir araştırma üniversitesi olarak yayın, atıf, ulusal ve memleketler arası patent alanlarında, dünya sıralamasında her vakit saygın bir yer edinen üniversite, sahip olduğu esaslı birikiminin ”Tarihten Geleceğe Bilim Köprüsü” sloganıyla geleceğe taşıyor.

Öğrencilere maddi dayanak: Kısmı vakitli çalışma programı

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin eğitim bilgi ve hünerlerine katkı sağlamanın yanı sıra ekonomilerini de desteklemeyi hedefliyor. Öğrenciler 10 farklı yerleşkede yer alan fakülte, yükse okul, meslek yüksekokul, enstitü, kısım, merkez, müdürlük üzere 85 farklı ünitede çalışma imkanı bulmaktadır.

Çift lisanlı eğitim

Boğaziçi Üniversitesine yerleşecek öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini bulunmaması halinde bir yıl boyunca İngilizce Hazırlık Okulunda yabancı lisan eğitimi almalarının mecburî olduğu programda dersler güçlü akademik takımıyla çift lisanlı olarak yapılıyor. Türkiye’de hukuk fakülteleri ortasında en yüksek oranda İngilizce eğitim lisanına sahip olacak Fakülte de tüm seçmeli dersler İngilizce yapılacak.

YÖK, Yabancı Lisanda Bilimsel Metin Yazma Programı başlatacak

YÖK, genç bilim insanlarının memleketler arası mecmualarda yabancı lisanda yayın yapma hünerlerinin geliştirmek ve Türkiye’deki bilimsel araştırmaları milletlerarası seviyede daha görünür kılmak için Yabancı Lisanda Bilimsel Metin Yazma Programı başlatacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.