Yeni ekonomi yönetimi Borsa’dan güven oyu aldı

Yılbaşından itibaren Borsa İstanbul farklı gündem maddeleri ve beklentiler çerçevesinde hareketlendi durdu. Geleneksel olmayan ekonomi politikalarının reel ekonomide yol açtığı belirsizlik, finansal kesimde sürekli olarak yankılanan düzenlemelerin sebep olduğu kaygı, Türkiye’yi derinden sarsan deprem felaketi…

Borsa İstanbul bütün bu bilinmezlikler karşısında, yılbaşında gördüğü 5700’lü tarihi zirvesinden gerilerken piyasadaki büyük, küçük bütün yatırımcıların gözü kulağı “son eşik olarak görülen seçimlere odaklanmıştı. Seçimlerden çıkacak sonuç ve ardından kurulacak yeni hükümetin ekonomiye dair bakış açısı, sektör profesyonelleri arasında en çok konuşulan konuların başında yer alıyordu.

Sandıktan ise, “devam” mesajı çıktı. Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkan’ı olarak seçilirken, ekonominin geleceği ise piyasalar tarafından büyük bir heyecanla beklenen eski Maliye Bakanı ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcı olan Mehmet Şimşek’e teslim edildi.

Şimşek’ten Geleneksel Politikaya Dönüş Sinyali

Kulislerde Mehmet Şimşek’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ekonomi yönetimi için ‘tam yetki’ istediği konuşulurken, kabinin açıklanmasının ardından Nurettin Nebati’den görevi teslim alan Şimşek, ilk açıklamalarında “Ortodoks” ekonomi politikalarına dönüş sinyali verdi.

Açıklamalarında özellikle Türkiye’nin ekonomi politikalarında rasyonel bir zemine “geri” dönmesi gerektiğinin altını çizen Şimşek, enflasyonla mücadelede ise Merkez Bankası’na destek vereceklerini ve birlikte çalışacaklarını belirtti.

Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Ekonomi’de “Şimşek”li Günler: Piyasa Yabancıyı Bekliyor

Özellikle kulislerde ekonominin başına Mehmet Şimşek’in geçeceğine dair konuşmaların yayılmasının ardından, yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisinin “Şimşek” politikalarıyla tekrar artacağına yönelik beklenti, Borsa İstanbul’da bayram havası estirmeye başlamıştı. Geçtiğimiz haftayı yüzde 12’ye yakın bir prim ile kapatan Borsa İstanbul, başında Mehmet Şimşek’in olduğu yeni ekonomi yönetimiyle ilk işlem gününe ise yüzde 2,31’lik bir yükselişe 5.233 puandan başladı.

Uzun süredir yabancı yatırımcının geri dönmesi halinde tercih edeceği ilk sektör olarak öne çıkan “bankacılık” sektörü ise endeksin genelinden daha fazla yükselerek haftaya yüzde 3,57’lik bir yükselişle başladı.

12:45 itibarıyla ise Borsa İstanbul yüzde 3,20’lik bir artışla 5.278 seviyesinden işlem görüyor. En çok yükselen hisse ise yüzde 9,22 ile Sasa Polyester.

Yabancıdan İlk Görüş Geldi: “Ortodoks Politikaya Dönüş Bekliyoruz”

Borsa yurtiçinde hem yeni ekonomi yönetimini hem de ortodoks politikaya dönüşü fiyatlarken, beklenen yabancılardan ilk raporlar gelmeye başladı.

Amerika Merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, yeni kabinenin açıklanmasının ardından yayımladığı raporda “Mehmet Şimşek’in yeni hazine ve maliye bakanı olarak seçilmesinin para politikasının daha ortodoks bir yöne kayma olasılığını artırdığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Banka dolar/TL tahminini ise yılsonu için 20’den 28’e yükseltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx