Suudi Arabistan medyası Türkiye ziyaretini bu türlü gördü

2018 yılında İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sonra bağların koptuğu Ankara-Riyad çizgisinde olağanlaşma dün Suudi Arabistan Veliah Prensi Selman’ın Türkiye ziyaretiyle olağanlaşma sürecine başladı. Suudi medyası ziyarete geniş yer ayırdı.

2018’den beri bağların donduğu Türkiye ile Suudi Arabistan’da son aylarda başlayan olağanlaşma uğraşları dün dikkat cazibeli bir dönemeci geride bıraktı… Suudi Arabistan’ın fiili önderi olan Veliaht Prens Selman, Ankara’ya geldiği ve temaslarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Selman’ın ziyareti Suudi Arabistan medyası tarafından da anbean izlendi.

Suudi Arabistan devlet ajansı ziyaretle ilgili fotoğrafları kamuoyu ile paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Veliahtı ve Başbakan Yardımcısı Prens Muhammed bin Selman bin Abdülaziz Al Saud’un Türkiye’de bir ortaya gelmesi Suudi Arabistan basınında geniş yer buldu. Suudi Arabistan resmi haber ajansı Suudi Basın Ajansı (SPA), “Krallık ve Türkiye’nin derin tarihi bağlantıları paylaştığına” dair bir haber yayınlayarak, “Krallık ve Türkiye’deki iki önder ortasındaki karşılıklı ziyaretler bağlantıların gücünün parlak bir kanıtı” sözlerine yer verdi.

SPA, bu kareleri paylaştı.

Suudi Okaz Gazetesi ise, ziyarete ait yayınladığı haberinde, Ankara’daki Türkiye-Suudi Arabistan görüşmelerinin, iki ülke ortasındaki siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik ve kültürel ilgiler dahil olmak üzere ikili münasebetlerde yeni bir işbirliği devrinin başladığını teyit ettiğini belirtti.

Suudi Arabistan medyası, Veliaht Prens Selman’ın son devirde yaptığı ziyaretlere dikkat çekti.

Mekke Gazetesi, Suudi Veliaht Prensi’nin Türkiye ziyaretini, Krallığın öncü rolünün ve global duruşunun bir konsolidasyonu olarak kıymetlendirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.