Suriye’nin kuzeyine yeni harekatta hassas istikrarlar. Asıl gaye ne, ne vakit başlayacak?

Haber7 / Gamze Türk

Türkiye sonundan itibaren 30 kilometre derinlikteki alandan YPG/PKK’nın çekileceğini vadeden ABD ve Rusya’nın ortadan 2,5 yıl geçmesine karşın verdikleri kelamlarını yerine getirmemesinin akabinde Lider Erdoğan’ın son açıklamasıyla yeni bir operasyon sinyali verildi.

Hududumuzda 18 kilometre aradaki Halep’in Tel Rıfat ilçesi, 30 kilometre uzaklıktaki Münbiç ile huduttaki Aynularab (Kobani) terör örgütünün taarruzlarda üs olarak kullandığı bölgelerde ortasında ön plana çıkıyor.

Güvenlik ve Terör Uzmanı Coşkun Başbuğ, Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Terör ve Güvenlik Uzmanı İbrahim Keleş mümkün operasyona ait gaye ve stratejileri Haber7’ye kıymetlendirdi.

“OPERASYONUN ÖNÜMÜZDEKI HAFTA OLMASI İHTİMAL”

Güvenlik ve Terör Uzmanı Coşkun Başbuğ:

Operasyonun vakti konusunda bir öngörü yapamazsınız. Onu en yeterli harekatı planlayanlar bilir. Benim genel okumam bunun haftalar sürmeyeceği, çok yakın bir vakitte başlayacağı. Bu yakın vakit saat midir, gün müdür, ben gün ihtimalinin daha ağır bastığı kanaatindeyim. 3-5 güne kadar bu operasyon başlar diye değerlendiriyorum. Zati Cumhurbaşkanı da açıklamasında ‘Güvenlik güçlerimiz hazır olduğu zaman’ dedi. Bu son hazırlıkların denetimi manasına geliyor. Ben pek gün vermeyi sevmem lakin önümüzdeki hafta olması ihtimalinin kuvvetli olduğunu düşünüyorum.   

NEREDEN BAŞLAYACAK?

Harekatın Tel Rıfat ve Münbiç’ten başlamasını bekliyorum. Zira burada önemli bir terörist saldırısı var. Her gün neredeyse canlı bomba, sızma teşebbüsü ya da uzaktan roket saldırısı alıyoruz. Bu bölgede önemli bir harekat bekliyorum. Hatta Aynel Arap da işin içinde olabilir. Ondan sonra Amerika’nın olduğu bölgelere bir evrilme yaşayacağını düşünüyorum.  

“FIRAT KALKANI, ZEYTİN KISMI VE BARIŞ PINARI HAREKATLARI GİBİ”

Muhtemelen bir hava harekatıyla başlayacaktır. Akabinde iş kara harekatına dönüşür. Yani Mehmetçiğin girip alan hakimiyetini sağlayacağı, orada kalacağı bir harekata dönüşür. Bu da bize Fırat Kalkanı, Zeytin Kolu ve Barış Pınarı harekatlarını anımsatır. Alan hakimiyetini sağladıktan sonra yapılacak iş sivil ögelerin alana girerek, göç eden Suriyeli halkın tekrar topraklarına dönmesi için uygun ortamı yaratmak olur.   

“TÜRKİYE TEL RIFAT, AYNEL ARAB, MÜNBİÇ VE KAMIŞLI’YA GİREMEDİ”

Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin


Suriye’ye operasyon tekrar tekrar düşünülmesi gereken bir husus. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın planı Suriye ve Irak hududu boyunca inançlı bölge oluşturmak. Böylelikle terör örgütlerinin hem DEAŞ hem de PKK/YPG’nin Türkiye’ye bir tehdit teşkil etmesini önlemeye çalışıyor. Ukrayna-Rusya savaşından ötürü Rusya’nın, PKK’nın ve ABD güçlerin ağır olarak bulunduğu yerlerden güçlerini çektiği söyleniyor. Harekat yapılması gereken 1500 km’lik alanda boşluklar var. Irak’ta bulunan boşluk Pençe Harekatlarıyla kapatılmaya çalışılıyor. Suriye’de boşluk bulunan Tel Rıfat, Aynel Arab, Münbiç ve Kamışlı’ya Türkiye giremedi. Türkiye bu noktalara operasyon yapabilir mi? Operasyon birtakım düzeltmelerle birlikte yapılabilir. Fakat tüm bu noktaları kapsayacak halde operasyon yapılması güç diye değerlendiriyorum. Zira bu operasyonların Türkiye’yi Rusya, ABD, İran ve batı ülkeleriyle karşı karşıya getireceğini düşünüyorum. Hazır İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya alınması konusu açılmışken PKK ve PYD’nin yurtdışı takviyesi kesilebilir. Bu mevzu üzerinde durmamız gerekir.   

“EĞER İSTİKRARLARI BOZARSAK TÜRKİYE-İRAN ORTASINDA BİR SAVAŞ ÇIKABİLİR”

Operasyon yapıldıktan sonra Suriye’de kamu nizamını kurmak zorundasınız. İktisadından işine, işinden okuluna birçok mevzuyu halletmek durumundasınız. Bu da vakit içerisinde ABD’nin ekmeğine yağ sürebilir. Yani Suriye’nin bölünmezliği, toprak bütünlüğünün sağlanması konusunda meseleler ortaya çıkabilir. Örneğin İdlib konusu var. İdlib’in dış tarafında bizim askerlerimiz ve 60 bin civarında Suriye Ulusal Ordusu var. Suriye’nin toprak bütünlüğü parçalanırsa bu Amerika’nın işine gelir. Bu bahiste çok dikkatli olmak zorundayız. İstikrarları bozacak bir operasyon yapmamamız lazım. Şayet istikrarları bozarsak Türkiye-İran ortasında bir savaş çıkabilir. Hususların hepsine baktığımız vakit bu işin en kolay metodu görüşmedir.   

“RUSYA’YA OLDUĞU ÜZERE TÜRKİYE’Yİ ÇEŞİTLİ YAPTIRIMLAR İLE ZORA SOKMAYA MI ÇALIŞIYORLAR?’ DİYE BAKMAK LAZIM”

Son periyotlarda terör örgütleri sızma yapıyor, karakollarımıza uzaktan havan ile ateş ediyorlar, askerlerimizi pusuya düşürmeye çalışıyorlar. Bu durumlarda artış yaşanıyor. ‘Türkiye’yi operasyon yapmaya mı zorluyorlar?’ diye düşünüyorum. ‘Rusya’ya olduğu üzere Türkiye’yi çeşitli yaptırımlar ile zora sokmaya mı çalışıyorlar?’ diye bakmak lazım. Yeterli bir tahlil yapmamız gerekiyor.   

“ŞU AN RUSLAR DA O BÖLGEDE YOKLAR VE BÜSBÜTÜN PYD’NİN KONTROLÜNDE”

Terör ve Güvenlik Uzmanı İbrahim Keleş

Bugün MGK toplantısı sonrası sonrası operasyonla ilgili bir husus okuyacağız büyük ihtimalle. Neresi olabilir derseniz, bizim canımız en çok nerede yanıyorsa o bölgelerde öncelikli olacaktır diye kestirim ediyorum. Öncelikle Tel Rıfat bölgesi yani Zeytin Kolu Harekatı Bölgesi olan Afrin bölgesiyle birinci harekatımız Fırat Kalkanı Harekatının ortasında kalan kısım. Terör örgütünün bize en çok akın yaptığı bölgeler bunlar. En fazla da Tel Rıfat bölgesindeydi. Tel Rıfat, biz Afrin harekatını yaptıktan sonra Afrin’den kaçan teröristlerin konuşlandığı yer yerdir. O vakitler burası Rusların denetimi altında olan bir bölgeydi. Şu an Ruslar da o bölgede yoklar ve büsbütün PYD’nin denetiminde bir bölge. Terör örgütü ABD’nin verdiği ağır silahlarla Fırat Kalkanı Bölgesini ve Zeytin Kısmı Bölgesini maalesef top atışlarıyla ziyan veriyorlar. İddianın birinci operasyonun Münbiç ve Tel Rıfat bölgesinde olacağı tarafında. Üçüncü olarak da Aynel Arap bölgesi. Orada terör örgütü Suruç bölgesini bizim hudutlarımıza geçiş olarak kullanıyor. 

ASIL MAKSAT GÜVENLİK KORİDORU

Türkiye’nin temel maksadı Hakkari’den başlayan İran sonundan başlayıp Irak’ın kuzeyinden Suriye’nin kuzeyinden devam edip Akdeniz’e kadar ulaşan bir güvenlik koridorunun oluşturulması. Genel maksat bu. Daha ileriki maksatlar ise terör örgütünün maddi kaynaklarının kesilmesi.

Zamanlama, istihbarat çalışmaları amaçların belirlenmesi hava koşullarının uygun olması lojistik ve mühimmat yığınağının tamamlanması vb. tüm bunlar gerçekleştikten sonra başlayacaktır. Vakit faktörünün de bir sürpriz olacağını söylemek gerek. Cumhurbaşkanımızın “Bir sabah aniden gelebiliriz.” cümlesini hatırda tutmak lazım. 

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.