Süleyman Soylu’dan Levent Göktaş açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinin yaşandığı Pakistan’daki temasları sırasında gazetecilerin sorusu üzerine Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının zanlılarından firari emekli albay Mustafa Levent Göktaş’ın, Bulgaristan’ın Svilengrad kentinde yakalanmasına ait açıklama yaptı.

Soylu, şu anda Türkiye’de dört yahut daha fazla cinayetin zanlısı olan Barış Boyun’un İtalya’da, Binali Camgöz ve Deniz Camgöz’ün Karadağ’da, Serkan Kurtuluş’un Arjantin’de, Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk’ta yakalandığını aktardı. Türkiye’nin yalnızca içeride değil dışarıda da takipleri gerçekleştirdiğini söz eden Soylu, “Kimse bunun kolay olduğunu zannetmesin. Zira bunlar ülkeden ülkeye geçiyor ve arkadaşlarımız bütün ülkelerde istihbari ağlarla ve Ulusal İstihbarat Teşkilatıyla birlikte bunu sağlamaya çalışıyor” dedi.

Hablemitoğlu suikastının zanlılarından firari emekli albay Mustafa Levent Göktaş’ın yakalanması sürecine ait ise Soylu, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 4 gün evvel Svilengrad kentinde Levent Göktaş kaçak olarak Bulgar güvenlik güçleri tarafından yakalandı. Biz bunu haber aldık. Hem Ulusal İstihbarat Teşkilatı hem biz, ben iki kez Bulgaristan İçişleri Bakanı’yla bu mevzuda görüştüm, Bulgaristan Büyükelçiliğimiz, Dışişleri Bakanlığımız, tıpkı vakitte Interpol ünitemiz… Orada yakalandıktan sonra hür bırakılmıştı. Bundan Türkiye kamuoyunun bir bilgisi yok. Bir ödeme karşılığı, kendi iç kanunları çerçevesinde… Biz bunun üzerine tekrar yüklendik ve sonuçta dün akşam prestijiyle gözaltına alındı ve biyometrik datalarıyla bizim aradığımız kişi olduğu belirlendi. Lakin bundan evvel, orada olduğunu öğrenince Interpol üzerinden çabucak kırmızı bülten çıkardık. 24 saat içerisinde kırmızı bülteni Bulgaristan makamlarına ve komşu ülkelerin makamlarına da iletmiş olduk.”

Göktaş’ın yakalandığı haberinin dün akşam prestijiyle geldiğini belirten Soylu, bugün ilgili ünitelerin Bulgaristan makamlarıyla görüşeceğini söyledi.

Levent Göktaş’ın iadesine ait bilgi veren Soylu, “İki türlü metot vardır, bir deport yolu, deport edebilirler, ikincisi de mahkeme süreci. Hangisini tercih edeceklerse biz iki sürece de talibiz. Ancak deport prosedürü bizim için daha kolay bir süreç. Mahkeme süreci biraz daha uzun bir süreç ancak biz iki süreci de takip ediyoruz. Hem Arnavutluk’ta hem Bulgaristan’da hem Karadağ’da hem İtalya’da hem de Arjantin’de takip ediyoruz” formunda konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.