Sıfır araba satanlar ikinci el araç satamasın

Vatandaşlar, fiyatlardaki dalgalanmadan şikayet ederken, ikinci el araba esnafı ise bilhassa sıfır araç satan bayilerin ikinci el araç satmasının piyasayı olumsuz etkilediğini vurguluyor.

ÖTV’de yapılan yeni düzenlemenin akabinde araç fiyatlarında indirim bekleniyor. Otomotiv kesimindeki esnaflar, ÖTV düzenlemesinden sonra birinci olarak sıfır araçlara, vakitle ikinci el arabalara indirim gelebileceğini belirtiyor.

Vatandaşlar, fiyatlardaki dalgalanmadan şikayet ederken, ikinci el araba esnafı ise bilhassa sıfır araç satan bayilerin ikinci el araç satmasının piyasayı olumsuz etkilediğini vurguluyor. Bayilerin fırsatçılık yaptığını belirten esnaflar, dalda al-satçıların da çoğaldığına dikkat çekiyor.

ÇİP KRİZİ PİYASAYI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Ankara’nın 2’nci el araba piyasanın kalbi olan OTONOMİ’de esnaf ve vatandaşlar fikirlerini Yeni Şafak’a aktardı. Artan araç taleplerinin giderilmesi için sıfır araçların piyasada daha çok olması gerekliğini belirten esnaf Osman Boztepe, “ÖTV indirimin sıfır araçlara geldikten sonra bir düşme yaşanabilir. ÖTV indirimi sıfır araca gelir. Sıfır araca geldikten sonra makul bir indirim 2’nci elde yaşanır. Sıfır araç üretiminde bir sorun var. Sıfır araç üretimi tekrar hızlanırsa ikinci elde bir düşme yaşanır” dedi.

STOKÇULUĞUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

ÖTV kararının bir hareketlilik getirebileceğini söyleyen esnaf Mustafa Oruç da, “Dünya genelinde bir kriz var elbette. Araç piyasasında sirkülasyon olması lazım, ÖTV vatandaşın faydasına olur, bir canlılık getirir” dedi.

Esnaf Ertan Yıldız, ÖTV indirimi olsa bile bayilerin stokçuluğunun ve filo satışının engellemesi gerektiğini söyledi. Hulusi Cankurtaran da sıfır araba satan bayilerin ikinci el araç satmaması gerektiğini söyledi. Cankurtaran, “Yan şirketlere satmasından sonra araç fiyatları sıfır fiyatından daha yüksekten satılıyor. Bu durumda piyasayı yükseltiyor’’ dedi. Otomobil bakmaya gelen vatandaşlardan Nuri Coşar, araçların gereksinimden daha çok yatırım aracı olmaya başladığının altını çizdi. Coşar, “Yatırım aracı olarak gören vatandaş bu araçları yüksek fiyata satmaya başladı. Bu da fiyatları yükseltti. Kredi kartı ve kredi çekerek alınan araçlar da piyasaya tesir yaptı. Bunların yanında bir de fırsatçılık var. Fırsatçılık piyasayı inanılmaz etkiliyor” sözlerini kullandı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.