Şehir plancılarının ataması yapılmıyor: Kontenjan ile atama sayılarının oranı yüzde 1’den az

Kahramanmaraş merkezli depremlerle birlikte yapı tasarımının ve üretim denetimlerinin önemi tekrardan gündeme geldi. Depreme dayanıklı kentler oluşturma çalışmalarında görev alan Şehir planlamacıları da bu meslek gruplarının başında geliyor. Şehir planlamacılarının atamalarının yetersiz oluşu da dikkat çeken konular arasında yer alıyor. Şehir Plancıları Odası’nı verilerine göre her yıl bu alanda üniversitelerden 2 bin 100 mezun olurken yalnızca 16 kişinin ataması yapılıyor. Konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan uzmanlar söz konusu alanın önemine vurgu yaparken ek kontenjan talebinde bulundu.

KAMUDA İSTİHDAM EDİLMELERİ SAĞLANMALI

Şehir plancılarının kadrolarının artılılması gerektiğinin önemine vurgu yapan Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Gencay Serter, “Bu eksiklik acilen giderilmelidir” dedi.

Her yıl bu alanda üniversitelerden 2 bin 100 mezun verildiğini aktaran Serter, “Bu sayı ülke ihtiyaçlarının oldukça ötesindedir ve sürekli olarak işsizlik üretmektedir” diye konuştu. Serter, “Ülkedeki serbest şehircilik büro sayısı 600 civarlarındadır, oradaki istihdam kapasitesi de sınırlıdır. Sorunun çözümü, yıllık mezun sayısını azaltacak ve bu mezunların kamuda güvenceli, kadrolu bir biçimde istihdamını sağlayacak çözümler geliştirmektir” ifadelerini kullandı.

‘BİLİMSIZLİK FELAKET GETİRİYOR’

EK KADRO VURGUSU

İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Şehir Ve Bölge Planlama Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cem Beygo da afetlerle etkin bir şekilde mücadele edebilmek için Büyükşehir ve İlçe Belediyelerine nüfuslarına bağlı olarak ek kadro verilmesi gerektiğini belirtti. İSTANBUL/Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir