Scholz: Ukrayna’nın AB’de sağlam bir yeri var

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Ukrayna Ulusal Bağımsızlık Günü” vesilesiyle yayımladığı görüntü iletisinde, komşuların güç vakitlerde birbirine yardım ettiğini, bundan ötürü Almanya’nın, tehdit edilen Ukrayna’nın yanında olduğunu belirtti.

Bu takviyenin Ukrayna’nın muhtaçlık duyduğu sürece devam edeceğini vurgulayan Scholz, Ukrayna’nın özgürlüğü, hukuk devletini, çoğulculuğu ve demokrasiyi savunduğunu söz etti.

Başbakan Scholz, AB’nin haziran ayında Ukrayna’ya aday ülke statüsü verdiğini anımsatarak “Ukrayna’nın özgür Avrupa’da yani AB’nin bir üyesi olarak sağlam bir yeri var.” dedi.

LEYEN’LE ASKERLERİ ZİYARET EDECEK

Özgürlük ve demokraside birleşen Avrupa’nın Rusya’nın gerici emperyalizminden çok daha güçlü olduğuna dikkati çeken Scholz, AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ile ekim sonunda Ukrayna’ya ait Berlin’de milletlerarası tekrar inşa konferansı düzenleneceği bilgisini paylaştı.

Ukrayna’da Irpin’e yaptığı ziyareti unutmayacağını aktaran Scholz, Ukraynalıların cüretini övdü. Scholz, yarın Almanya’da uçaksavar tanklarıyla ilgili eğitim gören Ukraynalı askerleri ziyaret edeceğini söyledi.

“SİLAH GÖNDERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Şansölye Scholz, Ukrayna’ya silah göndermeyi, askerlere eğitim ve mali dayanak vermeyi sürdüreceklerini, Ukrayna’daki kent ve köylerin yine inşa edilmesine de yardım edeceklerini anlattı.

Alman hastanelerinde Ukrayna askerlerinin tedavisine devam edileceğini söz eden Scholz, “Sınırlarımız ve kalplerimiz Rusya’nın teröründen kaçan herkese açık kalacak.” diye konuştu.

Scholz, Ukrayna’nın dostu olmaktan gurur duyduklarını lisana getirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.