Piyasalar için kritik hafta! Gözler Fed ve TCMB’de

Global hisse piyasalarında, enflasyon ve büyüme odaklı tasalarla satış baskısının derinleştiği görülürken, yeni haftada ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanakları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararının yanı sıra ağır bilgi gündemi takip edilecek.

Geçen hafta Çin’de beklentilerin altında kalan datalar ve salgın önlemleri, ABD’de perakende şirketlerinin finansal sonuçlarının tüketici alım gücünün düştüğünü ortaya koyması ve Fed yetkililerinin enflasyon düşene kadar faiz artırımlarına devam edeceğine dair açıklamaları, hisse piyasalarına taraf veren temel gelişmeler oldu.

Yüksek enflasyonist ortamda Fed’in agresif faiz artırımlarına devam etmesinin, ülke iktisadını resesyona sürükleyeceği telaşları hisse piyasalarında satışların derinleşmesine neden olurken, yıl başından bu yana endekslerde yaşanan düşüşlerin yüzde 20’ye yaklaşması ayı piyasası endişelerini gündeme getirdi.

Bu gelişmelerle Fed’in pay senetlerindeki düşüş karşısında bir reaksiyon verip vermeyeceği de tartışılmaya başlanırken, yeni haftada Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantı tutanakları ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Haruhiko Kuroda’nın açıklamaları yakından takip edilecek. Yurt içinde ise perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Siyaseti Şurası faiz kararı ile cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yapması beklenen kredi notu değerlendirmesi piyasaların odağında olacak.

Almanya ve ABD’de birinci çeyrek büyüme ile dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere makro ekonomik bilgi akışının da ağır olduğu haftada, 2 yıl ortanın akabinde İsviçre’nin Davos kasabasında başlayan Davos Doruğu’ndan gelecek haber akışı da takip edilecek.

Cuma günü New York borsasında oynaklığın yüksek seyrettiği görülürken, S&P 500 endeksinde yıl başından bu yana yaşanan düşüş yüzde 20’yi buldu. Kapanışa yakın gelen alımlarla Dow Jones endeksi yüzde 0,03 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,01 ile hudutlu yükseldi, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,30 geriledi. Endekslerin haftalık bazdaki kayıpları ise ortalama yüzde 3,3 seviyesinde gerçekleşti. Geçen hafta yüzde 3,01’den yüzde 2,79’a kadar gerileyen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi, yeni haftanın açılışında yüzde 2,82 düzeyinde bulunuyor. Üst üste 6 haftalık yükseliş serisine son vererek geçen haftayı yüzde 1,4 düşüşle 103’ten tamamlayan dolar endeksi ise bugün 102,7 düzeyinde dengelendi.

Avrupa tarafında, geçen hafta açıklanan dataların bölge genelinde enflasyonist baskıların sürdüğüne işaret etmesi ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri de birinci faiz artırımı için temmuz ayına işaret etmeye devam etti. Faiz artırım boyutuna ait değerlendirmeler yakından takip edilirken, ECB İdare Heyeti Üyesi Klaas Knot yarım baz puanlık artırımını birinci dillendiren kişi oldu. Cuma günü Çin Merkez Bankası’nın faiz indirimi ile Avrupa tarafında risk iştahının canlı kaldığı gözlenirken, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,72, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,19 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,20 yükseldi. Haftalık bazda ise her üç endeksin ortalama yüzde 0,6 paha kaybetmesi dikkati çekti.

Dolar endeksindeki düşüş paralelinde avro/dolar paritesi de Ocak 2017’den bu yana gördüğü en düşük düzeyden yükselişe geçti ve 1,05 düzeyinde dengelendi. Dolar/İngiliz sterlini paritesi de 4 haftalık düşüşün akabinde geçen hafta yüzde 1,8 arttı ve 1,25 düzeylerine yükseldi.

Asya borsalarında yeni haftanın temkinli başladığı görülürken, kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,4 geriledi, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7 ve Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,6 yükseldi.

Yurt içinde, geçen hafta cuma günü satıcılı bir seyir izlenen Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi yüzde 0,89 azalarak 2.372,35 puandan günü tamamladı. Endeks, haftalık bazda ise yüzde 1,94 bedel kaybetti. Dolar/TL, geçen hafta bir evvelki hafta kapanışına nazaran yüzde 2,7 yükselerek 15,9035’ten kapanmasının akabinde, yeni haftaya bankalararası piyasanın açılışında 15,9450’den başladı.

Analistler, resesyon telaşları ile pay senedi piyasalarında düşüşlerin devam edeceği beklentisinin yatırımcıları temkinli olmaya ittiğini belirterek, oynaklığın bir süre daha gündemde kalabileceğini söyledi.

Bugün yurt içinde gerçek kesim inanç endeksi ve kapasite kullanım oranı ile TCMB’nin Piyasa İştirakçileri Anketi’nin, yurt dışında ise Almanya’da Ifo iş dünyası inanç endeksi ve ABD’de Chicago ulusal aktivite endeksinin izleneceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.350 ve 2.290 düzeylerinin takviye, 2.470 puanın direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler şöyle:

10.00 Türkiye, mayıs ayı gerçek kesim itimat endeksi ve kapasite kullanım oranı

10.00 Türkiye, mayıs ayı TCMB Piyasa İştirakçileri Anketi

11.00 Almanya, mayıs ayı Ifo iş dünyası itimat endeksi

11.00 Türkiye, mart ayı konut fiyat endeksi

15.30 ABD, nisan ayı Chicago Ulusal Aktivite Endeksi

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.