Orman yangını sezonu tüm yıla yayıldı

TÜRKİYE’de mayıs ayında başlayan ve kasım ayında sona eren orman yangını sezonu, küresel ısınma sonucu yağışların azalması ve hava sıcaklığındaki artışın orman yangını riskini artırması nedeniyle tüm yıla yayıldı. Yangınla mücadele ekipleri ve hava araçları bu kapsamda yıl boyu hazır olacak.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan ‘Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ kapsamında, mayıs ve kasım arasını kapsayan orman yangını sezonu, tüm yıla yayıldı. Küresel ısınma sonucu yağışların azalması ve hava sıcaklığındaki artışın orman yangını riskini artırması nedeniyle alınan bu önlemler kapsamında söndürme ekipleri; söz konusu dönem dışında da hava araçları ve diğer araçlarla orman yangınlarına müdahale edebilecek. Yapılan yasa değişikliği kapsamında, orman yangınlarıyla mücadelede yılın tamamını kapsayacak şekilde daha etkin ve daha güçlü bir mücadele organizasyonu hedefleniyor. Orman yangınlarının çevreye ve yerel halka verdiği zararların da en aza indirilmesi ve yöre halkının kendilerini orman yangınlarına karşı daha güvende hissettiği bir ortam oluşturulması amaçlanıyor.

2022 yılında, mayıs ayında kiralanan 55 helikopterle sezon içindeki tüm yangınlara müdahale ediliyordu. Yasadaki 75’inci maddede yapılan değişiklik ile ihtiyaç duyulması halinde hava araçları ile yıl boyu orman yangınları ile daha etkin mücadele edilebilecek. Kendi hava filosunu da günden güne güçlendiren Orman Genel Müdürlüğü, 2023 yılında ilk kez kendine ait helikopter ve uçaklar ile orman yangınlarına müdahale edecek ve riskli dönemlerde de hava aracı takviyesi sağlama yoluna gidebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir