Onun batmasını göze alamadılar

ABD’deki banka iflaslarının ardından küresel piyasalarda panik havası oluştu. Suudi sermayesinin yatırım yapmaktan vazgeçtiği İsviçre merkezli Credit Suisse bankasında yüzde 25’i aşan bir düşüş gerçekleşmişti. Avrupa ekonomisini diken üstüne getiren duruma diğer bir İsviçreli banka UBS el attı. UBS, Credit Suisse’i 3 milyar doları aşan bir miktar karşılığında satın alındı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) banka iflaslarının ardında gözler Avrupa bankalarına çevrilmiş İsviçre merkezli Credit Suisse alarm vermişti. ABD’nin en büyük bankalarının iflasıyla piyasalar hareketlenmiş banka hisselerinde düşüş gözlemlenmişti.

Credit Suisse bankasının en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankasının sermaye artırımı yapmayacaklarını açıklamasıyla bankanın hisse senetlerinde düşüş yüzde 25’i aşmış ve satış baskısı piyasa geneline yayılmıştı. Bankadan geçen hafta günlük 10 milyar frankın üzerinde mevduat çıkışı yaşanmıştı.

AVRUPA’DA TEDİRGİNLİK HAKİM

Suudi Ulusal Bankası Başkanı Ammar Al Khudairy’nin verdiği bir demeçte Credit Suisse’e daha fazla destek vermeyeceklerini duyurmasıyla başlayan panik satışlarAvrupa’da risk algısının had safhaya çıkmasına sebep olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir