MÜSİAD, yabancı yatırımcı için harekete geçti

Göreve geldiklerinde açıkladıkları gayelerin büyük çoğunluğunu gerçekleştirdiklerini lisana getiren Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Lideri Mahmut Asmalı, bilhassa Genç MÜSİAD ve MÜSİAD Bayan oluşumlarının başarılı çalışmalara imza attığını kaydetti.

İşbaşı yaptıktan çabucak sonra IBF Bakü ve Vizyoner 21 üzere iki kıymetli programa imza attıklarını hatırlatan Asmalı, akabinde yıl sonu prestijiyle iktisat kıymetlendirme anketini gerçekleştirerek 5 Ocak’ta Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin iştirakiyle açıkladıklarını anlattı.

Ticaretin önündeki sıkıntıların masaya yatırıldığı toplantılarını ise Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un iştirakiyle gerçekleştirdiklerini belirten Asmalı, genel yönetim heyeti toplantıları ve dal şuralarıyla Türkiye’nin farklı vilayetlerinde yaptıkları toplantılarla da üyelerle ve Anadolu’daki iş insanlarıyla istişare imkânı bulduklarını söz etti.

G20 ÜLKELERİNDEKİ YAPILANMA ARJANTİN’LE TAMAMLANACAK

Göreve başladıklarında 7 stratejik amaç belirlediklerini anımsatan Asmalı, bu maksatlardan 6’sını gerçekleştirdiklerini söyledi. Asmalı, “MÜSİAD’ın G20 ülkelerindeki yapılanmasını tamamlamak istiyorduk. Meksika ve Arjantin’de yoktuk. Meksika’yı kurduk, bir tek Arjantin kaldı. İnşallah onu da tamamlayacağız.” dedi.

Anadolu İktisat Diplomasisi programlarıyla yabancı ülkelerin büyükelçilerini Anadolu’daki sanayicilerle buluşturduklarına değinen Asmalı, “BAE büyükelçisini Kayseri’ye, Nijer büyükelçisini Çorum’a, Macaristan büyükelçisini de Samsun’a götürdük. Ülkemizdeki konuk büyükelçileri belirli dönemlerle Anadolu’ya götürüyoruz. Japonya, Yunanistan ve İsviçre büyükelçilerini de yeniden sanayicilerimize götüreceğiz” yorumunu yaptı.

ULUSLARARASI YATIRIM VE UYUM MERKEZİ KURULUYOR

Hedeflerinden birinin MÜSİAD Arap İşadamları İrtibat Ofisi’ni kurmak olduğunu kaydeden Asmalı, “Bunu daha da genişleterek MÜSİAD bünyesinde Memleketler arası Yatırım ve Uyum Merkezi olarak hayata geçiriyoruz.” dedi.

Asmalı, “Ülkemize yatırım yapmak isteyenlere, devletin kurumları var lakin, biz özel dal kanalıyla alandaki kulisleri, çalışmaları, ticari araştırmalar ile en yanlışsız yatırım alanı diyebileceğimiz, kim hangi işi yapıyor, hangi kesime yatırım daha düzgündür noktasında, MÜSİAD’ın muteber marka imajına yakışır bir biçimde bu türlü bir hizmet sunmayı hedefliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Uluslararası Tahkim kurulmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Asmalı, üyelerine yönelik e-ticaret çalışmalarına sürat verdiklerini kaydetti.

Asmalı, yakın vakitte ise eğitim ve iktisatla ilgili iki farklı araştırma raporunu kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

MÜSİAD ÜYESİ İŞLETMELER YAKLAŞIK 2 MİLYON BİREYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

MÜSİAD’ın iktisat ve iş dünyasındaki pozisyonunu sayılarla anlatan Asmalı, 84’ü yurt içi, 81’i yurt dışı olmak üzere 165 irtibat noktasında faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti. MÜSİAD olarak 71 ülkeye ulaştıklarını, Almanya’da 10’dan fazla şubelerinin bulunduğunu bildiren Asmalı, “Ekim sonunda ABD’ye gidiyoruz. ABD’nin 50 eyaletinde teşkilatlanma üzere bir gayemiz var” diye konuştu.

Üye sayılarının 12 bin 925’e yükseldiği bilgisini paylaşan Asmalı, ” Gururla söylüyorum; bunun yüzde 35’lik bölümü, yani 4 bin 558’i, Genç MÜSİAD’lı kardeşlerimiz. Hasebiyle geleceğimiz sağlam. Gençlerimiz ve bayan çalışma kümemiz çok hoş faaliyetler yapıyor. 60 bin işletmemiz var. Yaklaşık 2 milyon insanımıza istihdam sağlıyoruz. Türkiye ihracatının yüzde 20’sini de üyelerimiz yapıyor.” değerlendirmesini yaptı.

MÜSİAD Lideri Asmalı, ihracat yapan üye sayısını artırmak için sermayeleri bir ortaya getirmenin kıymeti üzerinde durduklarına da vurgu yaptı.

Erzurum Oltu’da Türkiye’nin birinci endüstriyel cağ kebabı işletme endüstriyel tesisinin açılışına gittiğini anlatan Asmalı, “20 üyemiz sermayelerini bir ortaya getirerek çok kıymetli bir tesis kurdular. Birçok şubemiz, birçok üyemiz bunun üzere faaliyetler yapıyor. İnşallah gelecek periyotta bu üslup hoş örnekliklerin sayısını, ölçeğini artırmak istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

“MÜSİAD EXPO 2022’YE 124 ÜLKEDEN 100 BİNİN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ”

MÜSİAD ve Tüyap Fuarcılık Kümesi iş birliğiyle 2-5 Kasım’da düzenlenecek MÜSİAD EXPO 2022 Ticaret Fuarı’na değinen Asmalı, 1993 yılından bu yana kesintisiz olarak 2 yılda bir gerçekleştirilen MÜSİAD EXPO’nun her bölümden üyelerin eserlerini, hizmetlerini sergileyebileceği karma bir tertip olduğunu anlattı.

İki yıl evvel salgının tesiri altında, maskelerle yapılan fuarda iştirakçi üyelerin memnuniyet oranının yüzde 97 üzere yüksek bir oranda çıktığına dikkati çeken Asmalı, “O vakit 14 bin metrekarelik bir stant alanımız vardı, bu sene 25 bine çıkardık. Hem pandemiden kurtulmamızın tesiriyle, hem de yeni dinamiklerle daha önemli bir halde hazırlanıyoruz. Bu yıl 124 ülkeden 100 binin üzerinde ziyaretçi bekliyoruz.

Fuara 24 farklı daldan alım heyetleri gelecek. Bunlar Azerbaycan, Rusya, Çin, Katar, Suudi Arabistan, Endonezya, Nijerya üzere dünyanın farklı ülkelerinden heyetler. Bu heyetlerin temsil ettiği şirketler milyarlarca dolarlık dış alım gerçekleştiriyor. Yalnızca Suudi Arabistan’dan 300 kişilik heyet gelecek. Suudi Arabistan’ın en büyük perakende zincirinin sahibi gelecek.” formunda konuştu.

Fuarda konjonktüre bağlı olarak birtakım kesimlerin daha ön plana çıkacağını anlatan Asmalı, bilhassa besin kriziyle birlikte tarım eserlerinin çok stratejik bir noktaya geldiğini kaydetti. Tarım ve besinde önemli boyutta üretim ve ihracat yapan üyeleri olduğunu söyleyen Asmalı kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu fuarda tarımla ilgili çok önemli potansiyel olacak, yatırım imkânları konuşulacak, sera organize sanayi bölgesi kurulma fikri var, tahminen bununla ilgili görüşmeler olacak. Savunma endüstrisi şirketlerimizin ve eserlerinin tanıtılacağı, bu noktada yeni iştiraklerin tesis edileceği bir imkân da olacak. Bunun yanında yazılım teknolojisinde yüksek katma pahalı, inovatif teknolojik firmalarımızın çoğaldığı, startupların, gençlerimizin yeni fikirlerinin sergileneceği fiyatsız stant alanları sağlanacak.

Hem girişimcilerin, hem yatırımcıların bir ortaya gelebileceği çok değerli buluşmalara mesken sahipliği yapacağız. Biliyorsunuz MÜSİAD fuarlarında IBF toplantıları gerçekleştiriliyordu, bu sene buna D-8 büyükelçilerinin iştirakiyle yapılacak toplantıları da ekleyeceğiz.“

“SİYASİLER SİYASETİNİ YAPSIN. BİZ DE İŞADAMLARI OLARAK ÜRETİMİMİZE, İŞLERİMİZE BAKALIM”

2023 seçimlerine de değinen Asmalı, MÜSİAD olarak kısır siyasi çekişmelerin dışında olduklarını vurgulayarak, “Biz ülkemizin yatırımına, imkanına, potansiyeline, geleceğine güveniyoruz. Bundan ötürü tüm yatırımcılarımız, üyelerimiz, ‘nasıl daha fazla yatırım yapayım, üreteyim, ihracat yapayım?’ diye düşünüyor. Gece gündüz bunlara baş yoruyoruz.” sözlerini kullandı.

Ülkemizdeki tüm yatırım potansiyellerinin harekete geçirildiğini, altyapısıyla, üst yapısıyla hazır hale geldiğini kaydeden Asmalı, “Olumsuz propagandaları bir kenara bırakalım. Politikler siyasetini yapsın. Biz de işadamları olarak üretimimize, işlerimize bakalım. Herkes kendi işine konsantre olsun.” dedi.

Ekonomide enflasyon ve dış ticaret açığı üzere alanlarda problemler bulunduğunu ancak moral bozmaya gerek olmadığını tabir eden Asmalı kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ülkemiz kendi kendine kâfi bir iktisat. Güçte çok hoş atılımlar yapılıyor. Nükleer santralimizin birinci reaktörü gelecek yıl devreye girecek. Yusufeli Barajı yıl sonundan itibaren su tutmaya başlayacak. Bunlar 9 yıl evvel temeli atılan yatırımlar. Yerli arabamız 29 Ekim’de banttan inecek. Önümüzdeki sene Karadeniz gazı sisteme entegre edilecek. Münasebetiyle güçteki bağımlılığımız azalacak. İnsanımız hak ettiği huzuru, refahı yakalayacaktır kâfi ki bir ve bir arada olalım. Hiç moralimizi bozmaya gerek yok. Bu ülkenin potansiyeline güvenelim.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.