MKE’nin geliştirdiği ulusal deniz topunun deniz testleri tamamlandı

Milli Savunma Bakanlığının tasarım ve performans sorumluluğunda MKE ve İstanbul Tersanesi Komutanlığı tarafından geliştirilen 76/62 mm ulusal deniz topunun birinci test atışı geçen sene aralık ayı başında yapılmıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile katıldığı Karapınar’daki test atışı muvaffakiyetle gerçekleşmişti.

Törene görüntü ileti ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “76/62 ulusal deniz topunun envantere girmesiyle Deniz Kuvvetleri daha güçlü ve faal bir hareket kabiliyetine kavuşacaktır” açıklamasını yapmıştı.

Bakan Akar da savunma endüstrisinde yerli ve ulusal üretimin tercih değil mecburilik olduğunun altını çizerek, “Başarabiliyoruz, yapabiliyoruz ve yapacağız” formunda konuşmuş ve akabinde deniz topunun birinci atış talimatını vermişti.

Test atışlarının akabinde ulusal deniz topu, kara atışlarını muvaffakiyetle tamamladı. 60 saniye içinde 80 atış yapabildiği testlerde ortaya konulan ulusal deniz topu, öbür testleri için gemiye çıkmıştı. TCG Beykoz’a bir ay evvel entegre edilen ulusal deniz topu, liman ve deniz testleri çerçevesinde kara bombardımanı, su üstü atışları ve uçaksavar atışlarını muvaffakiyetle tamamlayarak testlerden geçti.

Milli deniz topu, hava savunma harbi, su üstü harbi ve kara bombardımanında kullanılıyor. 20 kilometre menzile sahip ulusal deniz topu, 5 farklı atış modu ile dakikada 80 atış yapabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.