Mimarlara ‘terör’ davası: Uğraşımız ülkenin taşını satanlara karşı

ANKARA- Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından mimar Emre Madran’ın anısına verilen 2021 yılı Müdafaa Alanında Emre Madran Basın Mükafatları kapsamında Memleketler arası Televizyon Haberciliği kolunda Jin TV muhabirine ödül verildi. Mimarların iktidara yakın yayın organları tarafından gaye gösterilmesinin akabinde Ankara Şubesi yöneticileri hakkında Jin TV muhabirine ödül verildiği gerekçesiyle, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açıldı.

Davanın birinci duruşması Sıhhiye’deki Ankara Adliyesi’ndeki 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada, Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ve İdare Konseyi üyeleri Muteber Osmanpaşaoğlu, Ünal Kara, Tuğba Arslan, Ece Yoltay ve Özgür Bayramoğlu savcılık mütalaasına katılmadıklarını tabir etti.

‘MÜCADELEMİZ ÜLKENİN TAŞINI TOPRAĞINI SATANLARA KARŞI’

Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, davanın “susturma operasyonu”nun kesimi olduğunu tabir ederek şunları söyledi:

“Ülkedeki hukuksuzluğun örneklerinden olan bu dava, susturma operasyonunun bir kesimidir. Etraf haberi yapan gazeteciye ödül verdik diye Mimarlar Odası Ankara Şube idaresine dava açılması kabul edilebilir değildir. Biz bu mükafatı 2013 yılından beri vermekteyiz ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin haberlerini yapan gazetecilere vermekteyiz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi istihbarat örgütü değildir. Etraf haberine verilen bir mükafatın terör örgütü konusu haline getirilmesine ülkem ismine üzgünüm. Haberlerimizin kamuoyunda görünürlüğü açıktır. Tüm medya organları kamu faydası ve kent çabamıza yayınlarında yer vermektedir. Yalnızca bir yıl içinde 675 defa televizyonlarda, bin 500 sefer yazılı basında, milyonlarca defa toplumsal medyada haberimize yer verilmiştir. Terör propagandası yapmıyoruz, etrafımızı tabiatımızı kültürel varlıklarımızı koruyoruz. Cumhuriyet’in bize emanet ettiği mekânsal kıymetleri müdafaaya devam edeceğiz. Kültürel varlıkların yok edilmesine ve HES’lere karşı uğraş ederken, gayretimizi haberleştiren basın mensuplarına ödül vermeye de devam edeceğiz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi İdare Konseyinin hiçbir terör örgütü ile ilgisi yoktur ve gayretimiz de bu ülkenin taşını, toprağını satanlara karşıdır.”

İddianamenin kabul edildiği davanın ikinci duruşması 15 Eylül 2022 tarihi saat 10.30’a ertelendi. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.