Meteoroloji uyardı: 3 bölgede sağanak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Batı ve Orta Karadeniz kıyıları,Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Tokat, Muş ve Hatay etrafları, Adana ve Osmaniye’nin güney kesitlerinin lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, Trabzon’un doğu ilçeleri, Rize etrafları ve Artvin’in kıyı kısımlarında mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının iç ve doğu kısımlarda 2-6 derece azalacağı, başka yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı bekleniyor. Rüzgarın ekseriyetle kuzeyli, Akdeniz kıyıları, güneydoğu ve doğu kısımlarında güney ve güneybatı taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güneybatıdan kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği varsayım ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yapılan son değerlendirmelere nazaran; sağanak ve gök gürültülü sağanak halinde görülecek yağışların, Rize vilayet geneli ile Trabzon’un doğu, Artvin’in kıyı kesitlerinde kuvvetli(30-60 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güneybatıdan kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği varsayım edildiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.