Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu’nu yayımladı: ‘Yüksek enflasyon devam etmektedir’

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) “Mayıs 2022, Finansal İstikrar Raporu”nu yayımladı.

Raporun genel kıymetlendirme kısmında birtakım ana başlıklar ele alındı.

Raporda genel kıymetlendirme kısmında yer alan ana başlıklar şöyle:

-Rusya-Ukrayna çatışması ve Çin’de artan olay sayılarına karşı alınan karantina tedbirleri global iktisadi faaliyet üzerinde aşağı taraflı risk oluşturmaktadır.

-2021 yılı genelinde iç ve dış talebin katkısıyla güçlü bir seyir izleyen iktisadi faaliyet, 2022 yılı birinci çeyreğinde de bu seyrini korumuştur.

-Hanehalkı borçluluğu, iktisadi faaliyetin güçlü seyrinin de tesiriyle 2020 yılı 3. çeyreğinden itibaren azalmış olup, düzey olarak GOÜ ortalamasının epeyce altında bulunmaktadır.

-Reel kesimin finansal yükümlülüklerinin finansal varlıklara oranındaki ölçülü seyir korunurken, firmaların likidite, kârlılık ve borç ödeme göstergelerindeki güzelleşme eğilimi güçlenerek devam etmektedir.

-2022 yılı prestijiyle hızlanan kredi büyümesinde TL firma kredisi kullandırımlarının tesirli olduğu görülmektedir.

-Kredilerin emeline uygun formda iktisadi faaliyetle buluşmasını temin etmek hedefiyle güçlendirilen makroihtiyati çerçevenin tesirleri yakından takip edilmektedir.

-Bankacılık bölümü faal kalitesindeki güçlü görünüm korunmaktadır.

-Bankaların kısa ve uzun vadeli likidite göstergelerindeki olumlu görünüm devam ederken, bölümün likidite risklerini yönetebilecek güçlü tamponları bulunmaktadır.

-Banka bilançolarında TL ve YP cinsi etkin ve pasifler ortasındaki vade uyumsuzluğu besbelli ölçüde güzelleşmiştir.

-2021 yılının ikinci yarısından itibaren toparlanma eğiliminde olan bankacılık bölümü kârlılığı, son iki çeyrekte artışını dal geneline yaygın halde güçlenerek sürdürmüştür.

-Bankalar muhtemel risklere karşı güçlü sermaye yapısını korumaktadır. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.