Lindsey Graham: Türkiye’ye F-16 tedariki için elimden geleni yapacağım

ABD’den Türkiye’ye senatör seviyesinde ziyaret gerçekleştirildi.

Cumhuriyetçi Lindsey Graham, ziyareti kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Mabeyn Köşkü’nde bir ortaya geldi.

F-16 desteği

Görüşme sonrası toplumsal medya hesabından fotoğraf paylaşarak açıklama yapan Graham, Türkiye’nin ABD’den F-16 savaş uçağı tedariki talebine değindi.

Graham, “Biden idaresinin, F-16’ları Türk Hava Kuvvetleri’ne satma kararını desteklemek için elimden geleni yapacağım.” dedi.

“Türk ordusuna yetenek sağlayacak”

Açıklamasının devamında Senatör Graham, “NATO müttefiklerimizin elindeki bu savaş uçakları, bir istikrar anlayışı yaratacak ve Türk ordusuna yetenek sağlayacak.” tabirini kullandı.

Biden: F-16 uçaklarını satmalıyız

İspanya’nın başşehri Madrid’de NATO Tepesi sonrası değerlendirmelerde bulunan ABD Lideri Joe Biden, “Türkiye’ye F-16 uçaklarını satmamız ve modernize etmemiz gerekiyor. Bunu yapmamak bizim çıkarımıza değil.” demişti.

Biden, “Bunu yapabilmek için gereksinimim olan şey Kongre onayı. Bu onayı alacağımızı düşünüyorum.” diye konuşmuştu.

Graham: Türkiye pahalı bir müttefik

Öte yandan Lindsey Graham, “NATO üyesi ve bedelli bir Amerikan müttefiki olan Türkiye’ye çok verimli bir ziyaret gerçekleştirdiğini” aktardı.

Graham, “Zaman vakit ilgilerimizde problemler olsa da Türkiye ve ABD’nin, iki ulusun ortasındaki bağları güçlendirmek için adımlar atması mecburidir.” diye ekledi.

Ankara’ya yaptırımı savunuyordu

Daha evvel Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına ait teşebbüslerde bulunan Cumhuriyetçi siyasetçi ayrıyeten, Suriye’nin kuzeyindeki durumu ve bunun Türkiye’yi nasıl etkilediğini ele aldıklarını kaydetti.

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Ankara’ya yaptırımı savunan Graham, periyodun ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya gönderdiği mektupta, “Sabır müddeti çoktan doldu. Maddeyi uygulamanızın vakti geldi.” sözlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.