Konut krizi büyüyor: Öğrencilerin ağır olduğu yerlerde fiyatlar 2 kat arttı

Konut krizindeki sıkıntılar devam ediyor. Üniversitelerin yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala öğrenciler kiralık konut arayışına girdi. Arayışa giren öğrenciler nedeniyle konut fiyatlarında dönemsel artışlar gözlemlendi.

Emlak platformu hepsiemlak’ın değerlendirmelerine nazaran, öğrencilerin en ağır olduğu vilayetlerde konutların metrekare fiyatları geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran 2 kattan fazla artış gösterdi.

Metrekare fiyatları İstanbul’da 97, İzmir’de 61, Eskişehir’de 42, Ankara’da 40 ve Erzurum’da 18 TL oldu.

Hepsiemlak’ın değerlendirmeleri şöyle:

“Kiralık konutlarda birinci sırada yer alan kent 97 TL ile İstanbul oldu. İzmir 61 TL ve Eskişehir 42 TL ile sıranın devamında yer aldı. Ankara 40 TL ile dördüncü sırada yer alırken, Erzurum ise 18 TL metrekare fiyatla beşinci sırada.

GEÇEN YILA NAZARAN FİYATLAR 2 KATINA ÇIKTI

Öğrenci nüfusunun en ağır olduğu vilayetlerdeki metrekare fiyatları kayıt öncesi devirle karşılaştırıldığında İstanbul, Eskişehir ve Ankara’nın ünite fiyatlarında artış, İzmir ve Erzurum’da ise ünite fiyatının bir ölçü gerilediği gözlendi.

Geçen yılın birebir devrine nazaran ise metrekare ünite fiyatları 2 kattan fazla artış gösterdi. Buna nazaran, geçen yıl kiralık meskenlerin m2 fiyatları İstanbul’da 40 TL, Eskişehir’de 14 TL, Ankara’da 15 TL idi. İstanbul’da metrekare fiyatı temmuzda 95, ağustosta 97 TL’ye çıktı. Eskişehir’de ise temmuzda 40, ağustosta 42 TL’ye yükseldi. Ankara’da da temmuz ayında 38 TL’ye çıkan konut metrekare fiyatı ağustosta 40 TL’ye çıktı. İzmir’de ise temmuzda 62 TL olarak hesaplanan metrekare fiyatı kayıt öncesi 61 TL’ye çekildi. Erzurum’da da 21 TL’ye kadar çıkan metrekare fiyatı kayıt öncesinde 18 TL olduğu gözlendi.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.