Kontratlı öğretmenlik atama sonuçları ne vakit açıklanacak?

Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları için kritik gün yaklaştı. Tercihlerin sona ermesinin akabinde binlerce aday MEB’in paylaştığı tarihi beklemeye başladı. Kontratlı öğretmenlik atama sonuçları 1 Eylül’de muhakkak olacak.

Sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri 31 Ağustos günü sona erdi. 20 bin kontratlı öğretmen atamasının yüzde 50’si İstanbul’a yapılacağı açıklanırken atama sonuçları 1 Eylül’de belirli olacak. Öğretmen adaylarının MEB tarafından yayınlanan öğretmen atama kontenjanları ve branş dağılımı listesine ataması yapılacak.

ÖĞRETMENLİK ATAMA SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

29 Temmuz’da adayların kelamlı imtihana alınacakları imtihan merkezlerinin ilan edildi.

Sözlü imtihanlar 1-13 Ağustos tarihleri ortasında gerçekleştirilecek, sonuçları ise 16 Ağustos 2022’de açıklandı.

17-18 Ağustos 2022 tarihleri ortasında kelamlı imtihan sonuçlarına itirazlar alınacak ve bu itirazlar, 22 Ağustos sonuçlandırıldı.

Atama tercihleri 27-31 Ağustos tarihleri ortasında alındı.

Atama sonuçları ise 1 Eylül 2022’de açıklanacak.

ÖĞRETMEN ATAMASININ YÜZDE 50’Sİ İSTANBUL’A OLACAK

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon programında öğretmen adaylarının atamasıyla ilgili yöneltilen soruya şöyle cevap vermişti:

“Eğitim sistemimizde 1.2 milyon öğretmenimiz var. Bu öğretmenlerin yüzde 75’i son 19 yılda atandı. Yaklaşık 730 bin öğretmenimiz son 19 yılda atandı. Atanma yapılmayan hiçbir yıl yok. Hükümetimizin öğretmen atamamayla ilgili bir şeyi yok.

Öğretmen ataması 2022 yılında olacak. Çalışmalarımız nihayetlendi. Maliye Bakanımızla da görüşmelerimiz bitti. İnşallah 2022-2023 öğretim yılında, yani eylülün birinci haftasında atamalar yapılacak halde süreci kamuoyuyla paylaşacağız. Atamaların yüzde 50’sini İstanbul’a yapacağız. İstanbul’u sahiden merkeze aldık. İstanbul’un hem fiziki imkanlarını artırma hem de öğretmen gereksinimi ile ilgili güçlü dayanak vermeye çalışıyoruz.”

“BRANŞ OLARAK OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİNE TARTI VERECEĞİZ”

Bakan Özer şöyle devam etti:

“Atayacağımız öğretmenler de branş olarak yüklü okul öncesi eğitime yük vereceğiz. Zira Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak biz okul öncesine çok büyük tartı verdik.

Türkiye, ilkokulda, ortaokulda, lisede, eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranını önemli artırmasına karşın okul öncesi eğitimde hakikaten önemli bir problemi vardı. Bu düşünceyi aşmak için 3 bin tane yeni anaokulu, 40 bin yeni anasınıfı yapmak için yola çıktık.

Şu ana kadar 750 bağımsız anaokulunu 9 bine yakın anasınıfını da hizmete aldık. Son 6 ay içerisinde 400 bin çocuğumuzu ana sınıflarıyla buluşturduk. 5 yaştaki okullaşma oranınız yüzde 78’den yüzde 92’ye çıkarttık. İstanbul’a bin yeni anaokulu yapacağız. 2022 sonuna kadar bitireceğiz. Eylülün birinci haftasına öğretmen ataması yetişecek açıklamam oradaki soruların birçoklarının öğretmen adayı arkadaşlar bilir ne demek istediğimi de anlar.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.