Kız kardeşine tecavüz edip gebe bıraktı evvel 45, sonra 10 yıl ceza aldı

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde kız kardeşine tecavüz edip gebe bırakan ağabey 45 yıl mahpusla cezalandırıldı. Lakin cürüm tarihinde yaşının küçük olması ve güzel hal indirimiyle ceza ise 10 yıla düşürüldü. Tecavüz mağduru ve dünyaya getirdiği bebeği devlet muhafazasına alındı. Anne ve baba hakkında ise isimli makamlara haber vermedikleri için hatası bildirmemekten dava açıldı.

Kocaköy ilçesinde 14 yaşındaki Z.K., uyuşturucu ve alkol bağımlısı ağabeyi 17 yaşındaki A.K.’nin tecavüzüne uğradı. Z.K.’nin bir müddet sonra olağandışı derecede karnında şişkinlik ve ağrıları oluşunca ailesi tarafından doktora götürüldü.

Muayene edilen küçük yaştaki kızın 28 haftalık hamile olduğu ortaya çıktı. Kız bebek dünyaya getiren Z.K.’nin bu durumu hastane polisi tarafından isimli makamlara bildirilince soruşturma başlatıldı.

“ŞİKÂYETÇİ DEĞİLİM LAKİN BEBEĞİ DE İSTEMİYORUM”

Çocuk İzleme Merkezinde pedagog eşliğinde sözü alınan Z.K., evvel hiçbir şey anlatmak istemedi, fakat daha sonra dehşetli gerçeği açıkladı. Ağabeyinin tecavüzüne uğradığını belirten Z.K., iki yıldan beri cinsel istismara maruz kaldığını tabir etti.

İlk tecavüzün 13 yaşındayken olduğunu, akabinde üç kere daha ağabeyinin tecavüzüne uğradığını tabir eden Z.K. yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Son tecavüzü 7-8 ay evvel oldu. Annem ve babam meskende yokken ağabeyim beni diğer bir odaya çağırdı. Burada bana zorla tecavüz etti. Elimle kendisini uzaklaştırmaya çalıştım, fakat başarılı olamadım.

Ahırda keçileri baktıktan sonra yanıma geldi. Ben iki kız kardeşimi uyutuyordum, bana yaklaşınca kızdım, uzaklaştırmaya çalıştım. Kendisine gücüm yetmediği için bana tecavüz etti.

Akrabalarımın ve ailemin yansısından korktuğum için kimseye bir şey anlatamadım. Karnım büyüyüp sancılarım başlayana kadar gebe olduğumun farkında değildim.

Karımdaki olağandışı şişkinliğini ailem de fark edince hastaneye götürüldüm ve burada gebe olduğumu öğrendim. Ağabeyimden şikâyetçi değilim, ancak dünyaya getirdiğim bebeği de katiyen istemiyorum”

Dağkapı Devlet Hastanesi, gebelik mühleti 28 hafta iken Z.K.’nin canlı kız bebeği dünyaya getirdiği biçiminde doğum raporu düzenleyip savcılığa bildirdi.

Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı’nca derhal muhafazaya alınarak ruhsal dayanak verilen Z.K, güvenlik nedeniyle diğer bir kente nakledildi, dünyaya gelen bebek de devlet müdafaasına alındı.

“ALKOL ALINCA YAPMIŞ OLABİLİRİM”

Ağabey A.K de polis tarafından gözaltına alındı. Kardeşine tecavüz ettiğini hatırlamadığını, fakat alkol aldığı vakitlerde bu türlü bir şey yapmış da olabileceğini belirtti.

Tanık olarak dinlenen anneleri N.K, “Kızımın gebe olduğundan haberim yoktu, bol elbiseler giydiği için bizden gizliyordu. Olay günü bayılınca hastanede gebe olduğunu öğrendim, kızım devlet müdafaasına alındı, lakin nerede olduğunu bilmiyorum” dedi.

 “ALLAH OĞLUMU AFFETSİN”

Babaları C.K. de “Oğlum bir yanılgı yapmış Allah onu affetsin. Yaşadığım acıyı bilirim. Oğlum da, kızım da bana bir şey anlatmadı. Kızım olay günü kötüleşip bayılınca hastaneye götürürken eşim halime olduğundan şüphelendi ve ‘Bunun karnı şişmiş, gebe olabilir. Doğum hastanesine götürelim’ dedi. Gebe olduğunu hastanede öğrendim. Kızımı devlet bayan sığınma konutuna yerleştirdi” dedi.

AĞABEYİNİN FAZLA CEZA ALMASINA MANİ OLMAK İSTEDİ

Tutuklanan A.K. hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. İsimli Tıp Kurumuna sevk edilen A.K’nin işlediği hatanın tüzel mana ve sonuçlarını algılayacak seviyede olduğu tarafında rapor verildi.

Mahkeme, mağdur Z.K’nin birinci sözünde, tecavüze uğrarken ağabeyinin kendisini kanepeye atarak, ‘Kapa çeneni’ diyerek kendisine saldırdığı biçiminde tabir vermiş olmasına karşın mahkemedeki son duruşmada “Bana istiyorsan, gidebilirsin’ dedi. ‘Kapa çeneni’ diyerek beni zorla alıkoymadı” biçimindeki tabiriyle ağabeyinin fazla ceza almasına mahzur olmaya çalıştığı için bu sözüne prestij edilemeyeceğinden sanığı 15 yaşından küçük kız kardeşine birden fazla nitelikli cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 45 yıl mahpusla cezalandırdı.

CEZA 10 YILA DÜŞÜRÜLDÜ

Suç tarihinde 15-18 yaş kümesinde olduğu için ceza 30 yıla indirildi. Lakin çocuk hakkında verilecek cezanın 12 yıldan fazla olamayacağından ceza evvel 12 yıla, akabinde verilen cezanın geleceği üzerindeki muhtemel tesirleri nazara alınarak lehine taktiri indirim sebebi kabul edilerek TCK’nın 62. Hususu uyarınca “İyi hal”den ceza 10 yıla düşürüldü.

Zorla tecavüz savıyla ilgili kız kardeşinin sözlerini değiştirmiş olması nedeniyle sanık “Kişiyi güç kullanarak hürriyetinden mahrum kılmak” kabahatinden ise beraat etti.

ÜYE HÂKİM SANIK LEHİNE MUHALİF KALDI

Mahkemenin bir üye hakimi ise karara sanık lehine muhalif kaldı. Üye hakim, Z.K’nin sözünde ağabeyinin kendisini zorla kanepeye atarak tecavüz ettiğini, fakat daha sonraki bu sözünden vazgeçmiş olması nedeniyle kuşkudan sanık yararlanır unsuru mucibince sanık hakkında cezada artırım yapılmasına karşı muhalif kaldığını belirtti.

Üye hakim, sonuç ceza değişmemiş olsa da, ağabeyinin kendisine saldırdığı formundaki sözünden ötürü cezanın artırılamayacağını, bu durumun sanığın lehine kıymetlendirilmesi gerektiğini karara yazdırdı.

Sanığın anne ve babası hakkında ise kızlarının hamile olduğunu öğrendikleri halde durumu kolluk kuvvetlerine ve isimli makamlara haber vermedikleri için haklarında “Suçu bildirmemek” hatasından Asliye Ceza Mahkemesine dava açıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.