Kerim Rota: Dövize endeksli mevduattan Hazine’ye şimdiden 100 milyar TL artı yük çıktı

kuru 20 Aralık’ta yapılan müdahalenin akabinde birinci sefer 16,15 lirayı aştı, euro 17,27 düzeyine yükseldi. Döviz kurunun yükselmeye başlamasıyla dövize endeksli mevduatın Hazine’ye maliyeti de her geçen gün katlanıyor. 13 Mayıs prestijiyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) datalarına nazaran dövize endeksli mevduat hesaplarında biriken fiyat 848,9 milyar TL’ye ulaştı.

Eski Hazineci ve Gelecek Partisi İktisat Siyasetleri Lideri Kerim Rota, twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Kur muhafazalı mevduat Hazine’ye ek yük oluşturmuyor” kelamlarına göndermede bulunarak “Şimdiden 100 Milyar TL artı yük çıktı. Eğlenmeyi bırakıp toptan istifa vakti gelmedi mi?” dedi.

Rota yaptığı paylaşımda “KKM’nin ucu açık bir yükümlülük olduğunun bile farkında olmayan hesap yapmaktan aciz hükümetin bakanı 21 Aralıkta; “Risk görmüyoruz, hazinemizin üzerinde bir yük yok” diye demeç veriyordu. Şimdiden 100 Milyar TL artı yük çıktı. Eğlenmeyi bırakıp toptan istifa vakti gelmedi mi?” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.