Karnından 3 kiloluk kitle çıkartıldı

Nefes darlığı nedeniyle devlet hastanesine başvuran Bilsen Sinik’in (57) karnından ameliyatla 20 santim çapında 3 kilo yükünde kitle çıkartıldı.

Manisa Turgutlu’da 2 yıldır daima şişen karnı nedeniyle nefes alıp vermekte zorluk çeken Bilsen Sinik, İlçe Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Başhekimi Opr. Dr. Murat Özşahin tarafından yapılan tetkikler sonucunda Sinik’in karnında şişmeye neden olan kist hidatik tespit edildi. Daima büyüyerek karaciğer, böbrek, diyafram ve ana damarlara baskı yapan kistin ameliyatla alınmasına karar verildi. Opr. Dr. Murat Özşahin ve grubu tarafından 2 saat süren ameliyatla Sinik’in karnındaki 20 santim çapında, 3 kilo yükündeki kitle alındı. Birebir ameliyatta Sinik’in rahmi de alındı.

Kitlenin 3 sene evvel endoskopi olurken fark edildiğini belirten Bilsen Sinik, “Ameliyatın akabinde sıhhatime kavuştum. Şu an kendimi çok güzel hissediyorum. Ağrım da yok. 57 yaşındayım, ben dünyaya yeni geldim. Nefes alamıyordum, yatamıyordum” dedi.

‘KÜÇÜK BİR KİST OLSA BİLE ÇABUCAK BAYAN DOĞUMA GİDİN’

Turgutlu devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Murat Özşahin ise, “Hastamız 10- 15 gün evvel bize başvurdu, nefes darlığı vardı. Kitle olduğu kendisine söylenmiş. Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’ne yönlendirilmiş. Yoğunluktan ötürü orada ameliyatı yapılmadan bir biçimde bize ulaştı. Sinemalarına baktık, tetkikler istedik. Yeterli huylu kiste benziyordu. Bu emelle ameliyatımızı planladık. 1,5- 2 saatlik ameliyatla teyzemizin kistini çıkardık. Onun beraberinde ‘sıkıntı çıkarmasın’ diye rahmini de aldık. Teyzemiz rahatladı, nefes darlığı geçti. Ağrıları da yok. Kendisini taburcu edeceğiz. Buradan çıkacak sonuç; küçük bir kist olsa bile çabucak bayan doğum tabibine gidin, ertelemeyin, tedavisini yaptırın. Beklemeyin, beklerseniz, kist büyür, ameliyat zorlaşır, kanser riski artar. Bayan doğum denetimlerimizi aksatmayalım. Aşikâr bir noktaya gelince işler zorlaşıyor. Kist bulunduğu kesinlikle takip ettirsinler” diye konuştu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.