Japonya’da Şinzo Abe’nin suikastçısı için idam beklentisi

Dünya Japonya’da düzenlenen kanlı suikastı konuşmaya devam ediyor…

Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe geçtiğimiz cuma günü seçim konuşması yaptığı Nara kentinde silahlı taarruza uğrayarak hayatını kaybetmişti.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Dünyayı şoke eden suikastın zanlısının annesinin iflasından sorumlu tuttuğu bir dini kümeye olan yakınlığı nedeniyle Abe’ye akın gerçekleştirdiğini söylediği ortaya çıktı.

Salı günü cenaze merasimi düzenlenecek

Diğer yandan Abe’nin cenazesi ülkenin başşehri Tokyo’daki konutuna getirildi.

Nara’daki hastaneden dün ayrılan cenaze aracı Abe’nin naaşını Shibuya semtindeki ikametine ulaştırdı. Abe için salı günü yakınları ve ailesinin katılacağı bir cenaze merasimi düzenleneceği öğrenildi.


Soruşturmadan yeni detaylar

Eski Japonya Başbakanı Abe’nin katil zanlısı hakkında yürütülen soruşturmada yeni ayrıntılara ulaşıldı. 41 yaşındaki saldırgan Tetsuya Yamagami’nin polisteki sözünde, kullandığı silahı birbirine bantla yapıştırılmış 2 borudan yaptığını ve 6 borudan meydana gelen daha ölümcül bir versiyonunu da ürettiğini söylediği öğrenildi.

Ayrıca “bomba yapmaya çalıştığını” itiraf eden zanlının, Abe’yi evvelki seçim konuşmalarında da öldürme niyetiyle takip ettiği lakin hareketi gerçekleştirecek fırsatı bulamadığı belirtildi. Zanlının beyanlarından yola çıkan polis grupları, Yamagami’nin “kasıtlı olarak mümkün olan en ölümcül ateşli silahı yapmaya çalıştığı” ihtimali üzerine ağırlaştı.


İdam beklentisi

Soruşturma sürerken bir yandan da japon halkının verilecek ceza için beklentileri de tartışma konusu.

Alman yayın organı Bild’e konuşan Japon kültürü uzmanı Dr. Takuma Melber, ülkede büyük bir idam cezası beklentisi olduğunu söyledi.

“İdamdan diğer bir seçenek göremiyorum”

Ülkede en son 2021’de üç kişinin asılarak idam edildiğine dikkat çeken Malber, “Japonya’da idamı destekleyenler açıkça çoğunlukta. Ülkenin nüfusunun yaklaşık yüzde 10’u idam cezasına karşı. Abe’yi öldüren saldırganın asılarak öldürülmesi mümkün. Abe’nin büyük bir devlet adamı olması sebebiyle bu suça karşılık mevt cezasının istenmesinden diğer bir seçenek göremiyorum” diye konuştu.

Melber, “Bu tıpkı Almanya’da Angela Merkel’in vurulması üzere bir şey. Abe’nin tesiri münasebetiyle Yamagami’ye idam cezası verilmesine halkın büyük çoğunluğu dayanak verecektir.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.