Japonya’da olay sayısı Şubat’tan bu yana birinci sefer 100 bini aştı

Japonya’da günlük olay sayısı, Şubat ayından bu yana birinci kere 100 bin hududunu aşarak 103 bin 311’e ulaştı. Toplam olay sayısı 10 milyon 119 bin 9’a yükseldi.

Son günlerde Covid-19 hadiselerinde gözlenen artış nedeniyle salgında 7. dalga kaygısı yaşanan Japonya’da Şubat ayından bu yana bir birinci gerçekleşti. Bir evvelki haftaya nazaran ikiye katlanan günlük olayların sayısı aylar sonra birinci kere 100 bini geçti. Sıhhat Bakanlığı ve lokal hükümetlerin bilgilerine nazaran son 24 saatte 103 bin 311 yeni hadise tespit edilirken, toplam olay sayısı 10 milyon 119 bin 9’a çıktı. Son 24 saatte 31 kişinin daha ömrünü yitirmesiyle meyyit sayısı da 31 bin 578’e ulaştı.

HÜKÜMET ALARMDA

Bugün Covid-19 salgını konusunda hükümete danışmanlık yapan uzmanlar şurası ile bir ortaya gelen Japonya Başbakanı Fumio Kishida, hükümetin yüksek alarm düzeyinde kalmayı sürdürürken sıhhat sistemini güçlendirmeye devam edeceğini ve sosyoekonomik faaliyetlerin olağana dönmesine yönelik uğraşları destekleyeceğini söyledi.

Şu anda halkın toplumsal hayatını kısıtlamayı düşünmediklerinin altını çizen Kishida, 60 yaş ve üzeri bireyler ile kronik sıhhat sorunu bulunan 18 yaş üzeri hastalara uygulanan 4. doz aşının, önümüzdeki hafta itibariyle yaşlı bakım merkezlerinde çalışan bireyler ve sıhhat çalışanı için de erişilebilir hale geleceğini tabir etti.

Ayrıca merkezi hükümetin eyalet idarelerinden insanların yaz tatili döneminde seyahat etmeden evvel tren istasyonları ve havaalanlarında fiyatsız test yaptırmalarını sağlayacak 100’ü aşkın test merkezi kurmalarını isteyeceği öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.