İYİ Parti binasına kurşun isabet etti

FERİT ZENGİN İstanbul – İYİ Parti’nin Zeytinburnu’nda bulunan İstanbul İl Başkanlığı’na dün sabaha karşı iki kurşun isabet etti. Olayın bölgedeki inşaat bekçisi M.E.’nin, hırsızlık girişimini engellemek için ateş açması sonucu gerçekleştiği belirtildi. M.E. gözaltına alındı. 

Dün sabah saatlerinde parti çalışanları binanın 3 ve 4. katlarında mermi izi görünce polise ihbarda bulundu. Kurşunlardan birinin bir koltuğa isabet ettiği ifade edildi. İhbar üzerine olay yerinde inceleme yapan ekipler çevredeki güvenlik kamera görüntülerine el koydu. İYİ Parti lideri Meral Akşener, korumasız ve sivil araçla İstanbul İl Başkanlığı’na gelerek bilgi aldı. Daha sonra açıklama yapan Akşener özetle şunları söyledi:

“Seçime 1.5 ay kala ve Sayın Cumhurbaşkanı demem lazım ama Cumhurbaşkanları böyle konuşmazlar, Recep Bey’in üçüncü tehdidi üzerine, partimiz hem birinci kattan hem üçüncü kattan kurşunlamıştır. Bunun anlamı şu; daha önce dendi bana ‘Bugünler iyi günlerin daha neler göreceksin’, linçe uğradım. ‘Sen bu işleri yanlış yapıyorsun bayan’ dendi, evim basıldı. Bu defa da ‘Beni kendinle uğraşmaya mecbur bırakma, beni kendinle uğraştırma’ denildi, bugün de partimizin İstanbul İl Başkanlığı iki yerden kurşunlanmıştır. Meral Akşener’i korkutacak adam anasının karnından doğmadı.” Akşener, Twitter’dan da “Devri iktidarınızda; evime, dava arkadaşlarıma yönelen tüm saldırılar cezasız kalmıştı. Bugün de İstanbul İl Başkanlığımıza silahlı saldırı düzenlendi Recep Bey! Tehditlerini vazife bilerek üzerimize gelen kurşunları çek; eğer geleceksen, sen gel!” mesajını paylaştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, akşam saatlerinde failin yakalandığını duyurdu. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada da, “İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin çalışmaları neticesinde; mermilerin geliş istikametinin E-5 Otoyolu karşısındaki inşaat şantiyesi olduğu tespit edilmiştir. Şantiye yetkilileriyle yapılan görüşmelerde perşembe günü saat 21.30 sıralarında şantiyeden hırsızlık teşebbüsünde bulunan şüphelilerin, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı binası istikametine doğru kaçmaları nedeniyle şantiye görevlisi M.E. adlı şüpheli şahsın bulundurma ruhsatlı tabancası ile 7-8 el ateş ettiği beyan edilmiştir. Şüpheli şahıs olayda kullanılan tabanca ile yakalanmıştır” ifadelerine yer verildi. 

Bekçi M.E.’nin ilk ifadesinde, İYİ parti binasına isabet eden mermilerin kendi silahından çıktığını kabul ettiği, ancak hedefinin parti binası olmadığı ve inşaata girmeye çalışan hırsızları kovalarken açtığı ateş sonrası mermilerin parti binasına isabet etmiş olabileceğini söylediği öğrenildi. 

Olayın ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe Akşener’e geçmiş olsun ziyaretlerinde bulundu.

Olayla ilgili bekçi M.E. gözaltına alındı.

Olay yeri inceleme ekipleri, parti binasının birinci ve üçüncü katlarının camına iki kurşun isabet ettiğini belirledi.

‘Meral Hanım Asena’dır böyle korkutamazsınız’

Millet İttifakı ve muhalefetten olaya tepki yağdı. Açıklamalar şöyle:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Meral Hanım güçlü bir liderdir, Asena’dır, böyle korkutamazsınız. Faillerin derhal yakalanmasını ve yargı önüne çıkarılmasını bekliyorum.

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: İYİ Parti camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor; faillerin hukuk önünde hesap vermelerini temenni ediyorum. Öfke, şiddet ve nefret siyaseti kaybedecek; umut, huzur ve güven hakim olacak.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Saldırının sorumluları derhal bulunup cezalandırılmalıdır. Ülkemizin şiddetten arındırılması için mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: Seçim yaklaştıkça bu tür provokasyonların artmasından endişe duyuyorum. Türkiye bu gerginlik ve kutuplaşma siyasetinden uzaklaşmalıdır.

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül: Bu dönemde provokasyonlarla karşı karşıya kalabiliriz. Seçime kadar olan sürecin barışçıl bir ortamda devam etmesini diliyorum. Faillerinin yakalanacağına inanıyorum.

Akşener’in açıklamalarına tepki

Hükümet yetkilileri ise olayı kınarken Erdoğan’a ilişkin sözleri nedeniyle Akşener’i de eleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Saldırıyı şiddetle kınıyor, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Olay daha aydınlanmadan Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef göstermek ise bir başka provokasyondur. 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Saldırıyı lanetliyoruz, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Sayın Akşener’in Sayın Cumhurbaşkanımızı suçlayan açıklaması ise sorumsuz ve provokatif bir yaklaşımdır. 

‘Siyasal istismarda kullanılmamalı’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olayın failinin yakalanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Karşı tarafta bir inşaat var, 3-4 gündür birtakım hırsızlar dadanmış. Herhalde güvenlik görevlisi, hırsızları görünce bir şarjör boşaltmış, bir kısmı da oraya, başka yere de isabet etmiş. Bazen bu işlerde olayın aydınlanmasını beklemek lazım. Özellikle silahtı, saldırıydı, bu olaylar siyasal istismarda veya siyasal çıkarda kullanılmaması gereken olaylardır. Çünkü olayın nereden kaynaklandığını bilmiyorsunuz. Durup dururken Cumhurbaşkanına hakaret ediyorsunuz, onu tehdit ediyorsunuz. İşte diyorsunuz ‘Bunun sebebi şudur, sen şöyle yaptın, böyle yaptı.’ Olay başka bir şey çıktı” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir