İsrail, Batı Şeria’daki yabancılardan ‘romantik ilişki’ bildirimi istemekten vazgeçti

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’yı ziyaret eden yabancıların, Filistinlilerle “romantik ilişkilerini” 30 gün içinde bildirmesini öngören tartışmalı düzenlemeden vazgeçti. Batı Şeria’da yaşayan, yaşamak ya da ziyaret etmek isteyen yabancıların tabi olduğu kurallarda yapılan son değişikliklerle ayrıyeten ülke dışından üniversite öğretim üyeleri ve öğrencilere konulan kota da kaldırıldı. Filistin İdaresi Başbakanı Muhammed İştiyye, İsrail’in güvenlik münasebetlerine dayandırdığı yeni seyahat kısıtlamalarını “ırkçı adımlar” diye niteledi.

ABD’nin İsrail Büyükelçisi Tom Nides da Twitter iletisinde açıklanan protokollerle ilgili telaşları olduğunu ve İsrail hükümetiyle “kıran kırana müzakere” yürüttüğünü yazdı. Daha evvel Avrupalı diplomatlar da korkularını en üst seviyede İsrail makamlarına ilettiklerini açıklamışlardı. İştiyye, ABD ve Avrupa Birliği’ni yeni seyahat kurallarının daha da değişmesi için baskı yapmaya çağırdı.

Yeni kurallar Filistinlilerle evli binlerce yabancıyı, ülke dışında yaşayan Filistinlileri, iş insanları, akademisyenler ve istekli kuruluşların mensuplarının seyahat özgürlüğünü etkiliyor. İsrail Savunma Bakanlığı’nın Batı Şeria’daki sivil düzenlemelerle ilgilenen Filistin İşleri Dairesi’nden isminin açıklanmasını istemeyen üst seviye bir yetkili bana yeni düzenlemelerin “yabancıların rahat etmesi için” yapıldığını ve daha uzun vadeli vizeler verilmesine imkan tanıyacağını söyledi.

Şubat ayında, İsrail Savunma Bakanlığı’nın Filistin İşleri Dairesi, işgal altındaki Batı Şeria’ya yabancıların giriş çıkışlarını düzenleyen dört sayfalık kuralların yerini almak üzere uzun bir yeni protokol yayımladı. Evrak İsrail’in İncil’de geçen ismiyle “Yahudiye ve Samiriye” diye bahsettiği Batı Şeria’ya “Yabancıların giriş ve kalma işlemleri” ismini taşıyordu. Ama İsrail Yüksek Mahkemesi’ne verilen itiraz dilekçeleri nedeniyle kuralların yürürlüğe girişi gecikti. Güncellenen en son halinde evrak taslağından, Batı Şeria’da bir Filistinli ile ‘gönül münasebeti geliştiren’ yabancıların bunu bir ay içinde İsrail makamlarına yazılı olarak bildirmesi kuralı çıkarıldı. Gözden geçirilmiş yeni taslak dokümanda öğretmenler ve hekimlerin çalışma ve kalma müsaadeleri için yeni kategoriler eklenirken, Batı Şeria’ya girebilecek öğretim üyesi sayısına getirilen 100, üniversite öğrencisi sayısına konulan 150 limiti kaldırıldı. Son taslak ayrıyeten yabancılara verilen vize mühletinin 90 günden 180 güne uzatılmasına imkan veriyor.

Bunların dışında -artık tümü İsrail ile diplomatik ilgisi bulunan- Ürdün, Mısır, Bahreyn, Güney Sudan ve Fas vatandaşlarına da Batı Şeria’ya giriş başvurusu imkanı veriyor. Bu ülkelerin vatandaşları daha evvel işgal altındaki bölgelere giremiyordu. (BBC Türkçe)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.