Irak’ta Şii kümeler çatıştı: 5 meyyit

Son dakika haberi!

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde Sadr Hareketi başkanı Mukteda es-Sadr’a bağlı milis küme ile İran dayanaklı Asayib Ehlilhak Hareketi’ne bağlı Şii milisler ortasında silahlı çatışma yaşandığı, olayda 5 kişinin öldüğü belirtildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye nazaran, Basra’nın merkezinde gece yarısı Sadr’a bağlı Seraya es-Selam ve Kays el-Hazali liderliğindeki Asayib Ehlilhak Hareketi milisleri ortasında silahlı çatışmalar meydana geldi.

Çatışmalarda Asayib Ehlilhak Hareketi’nden 3 milis, Sadr’a bağlı Seraya es-Selam’dan da 2 milisin öldüğü aktarıldı.

Sadr’a yakın bir toplumsal medya hesabı üzerinden, Hazali’ye milislerini sokaktan toplaması için “uyarı mesajı” yayımlandı.

İran takviyeli Hazali, bir vakitler Sadr’ın sağ kolu sayılan isimlerden biriydi. Lakin Sadr ile İran takviyeli Şii milis önder Hazali ortasında uzun vakittir soğuk rüzgarlar esiyor.

Irak’ta Sadr destekçileri geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı ve Hükümet Sarayı’nı bastı.

IRAK’TAKİ OLAYLAR

Sadr destekçileri, dün Bağdat’taki Yeşil Bölge’de Cumhurbaşkanlığı ve Hükümet Sarayı’nı basmıştı. Güvenlik güçleri, Yeşil Bölge’nin farklı noktalarında havaya ateş açarak aksiyoncuları dağıtmıştı.

Irak’ın güneyinde de sokakları dolduran Sadr yanlıları aksiyona başlarken, ülke genelinde süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Şii başkan, yaşananların akabinde bugün öğlen saatlerinde destekçilerine “eve dönün” daveti yapmış, bunun üzerine Sadr yanlıları sokaktan çekilmeye başlamıştı.

Sadr’ın davetinin akabinde ülke genelindeki sokağa çıkma yasağı da kaldırılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.