İnebolu’da iki köprü çöktü: İş yerlerini açmayın, üst katlara çıkın

Afet ve Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da gece saatlerinden itibaren sağanak yağış tesirli olmaya devam ediyor.

Bu çerçevede geçen yıl sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’da sabah saatlerinden itibaren tekrar çay ve dereler taşma noktasına geldi. Kastamonu’nun İnebolu ilçesi merkezinden geçen Söke Çayı taştı ve üzerindeki iki köprü yıkıldı. İnebolu İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Zabıta takımları, araçlarla sık sık devriye atarak vatandaşları olumsuz hava şartlarına yönelik ihtarda bulunmaya devam ediyor.

Su düzeyinin yükselmesiyle birlikte İnebolu Devlet Hastanesinin önüne hakikat da sel suları gelmeye başladı.

İnebolu’da ilçe merkezinden geçen Söke Çayının taşmasıyla vatandaşların iş yerlerini açmaması ve giriş kat ile birinci katta oturan ailelerinde de üst katlara çıkarak önlem almaları istendi.

Öte yandan olumsuz hava şartları sebebiyle oluşturulan kriz masası ile tüm kurumlar teyakkuza geçirildi. Beklenen şiddetli yağış öncesinde Kastamonu Valiliği, 410 işçi, 11 dalgıç, 3 kurtarma botu ve 318 makine ekipmanı kuzey kısımlarına konuşlandırdı. Yapılan planlama ile muhtemel riskli durumlara anında müdahale edilmesi hedefleniyor. Ayrıyeten 112 davet merkezinde oluşturulan özel grup ile gelecek olan ihbarlar tek elden süratli bir biçimde koordine edilecek.

BAKAN SOYLU: DERE UZUNLUĞU DÜKKANLAR AÇILMAYACAK

Sosyal medyadan paylaşımda bulunan İçişleri Bakanı Soylu, İnebolu’da derenin çok yükseldiğini ve dere uzunluğundaki dükkanların açıklamayacağını belirtti.

AFAD LİDERİ İNEBOLU’YA GİDİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Lideri Yunus Sezer’in, sağanağın tesirli olduğu İnebolu’ya gittiğini bildirdi.

İnebolu’da Söke Çayının taşma riskine karşı alınan önlemleri yerinde incelemeyen İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, “İki gündür Meteoroloji ve AFAD tarafından gerekli ihtarlar yapıldı. Bu çerçevede ilçemizde yapılan ihtarlarla birlikte şiddetli yağışlarda devam etmektedir. Yağışlarla birlikte ilçemizden geçen çayın su düzeyinin yükseldiğini görüyoruz. Bu yüzden vatandaşlarımızı sık sık olumsuz durumlara karşı uyarıyoruz. Vatandaşlarımız dikkatli olsunlar, dere kenarında bulunan araçların katiyen kaldırılması, alt katta oturan vatandaşların bilhassa dere kenarında alt katta oturan vatandaşlarında üst katlara çıkmaları, ikinci bir ikaza kadar işyerlerinin de muhakkak açılmamasını halkımızdan istirham ediyorum. Önlemli bir biçimde panik yapmadan önlemlerimizi alalım. İnşallah bu imtihanımızı da kayıpsız başarılı bir formda geçireceğiz. En az riskle atlatacağız. Vatandaşlarımızın her türlü olumsuz durumlara karşı dikkatli olmalarını rica ediyorum” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.