İhracatçıya yeni pranga! Dövizin yüzde 70’i bloke edilecek

Böylece daha önce sadece TCMB’ye yükümlülükleri olan ihracatçıların gelirlerinin yüzde 70’i bloke edilmiş olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL cinsi reeskont kredisi kullanacak ihracatçılar için yeni adımlar attı. Buna göre, TL reeskont kullanan firmalar kredi vadesine kadar gelen mal veya hizmet ihracı gelirlerinin yüzde 40’ını TCMB’ye, yüzde 30’unu bir bankaya satmayı ve satışı müteakip 1 ay süreyle döviz almamayı taahhüt edecek.

Daha önce firmaların sadece TCMB’ye yükümlülükleri vardı. Böylece ihracatçıların gelirlerinin yüzde 70’i bir nevi bloke edilmiş olacak. Ekonomist Şenol Babuşcu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Kambiyo kontrolüne doğru. (Az kaldı)” yorumunu yaptı.

Vadeler uzatıldı, faizler aşağı çekildi

Konuya yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği göre, TL cinsi reeskont kredisi kullanacak ihracatçılar için vadeler uzatılırken faizler de aşağı çekildi.

Buna göre, TL reeskontun azami vadesi 360 gün, savunma sanayi için ise 720 gün olacak.

TL reeskont faizleri, 0-90 gün için politika faizinin 300 baz puan, 91-180 gün için politika faizinin 200, 181-720 gün için politika faizinin 100 baz puan altında olacak.

TL reeskont kullanan firmalar kredi vadesine kadar gelen mal veya hizmet ihracı gelirlerinin yüzde 40’ını TCMB’ye, yüzde 30’unu bir bankaya satmayı ve satışı müteakip 1 ay süreyle döviz almamayı taahhüt edecek. Merkez Bankası konuya ilişkin yorum yapmadı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.