Hindistan’da Müslüman bayana tecavüz eden 11 kişi hür bırakıldı

Hindistan’ın Gujarat eyaletinde, 2002’de Hindular ile Müslümanlar ortasında yaşanan şiddet olaylarında Bilkis Bano isimli Müslüman bayan kendisine tecavüz eden ve ailesinden birçok kişiyi katleden 11 mahkumun salıverilmesine ait Gujarat idaresine davette bulundu.

Ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılan bireylerin 14 yıl sonra özgür bırakılmasına yönelik kararın iptal edilmesini isteyen Bano, salıverilme kararı karşısında donakaldığını söyledi.

“Ülkemizin en yüksek mahkemelerine inandım”

AA’nın haberine nazaran; Bano, adalete olan inancının sarsıldığını belirterek, “Bir bayan için adalet nasıl bu türlü sonlanır? Ülkemizin en yüksek mahkemelerine inandım.” dedi.

Karar öncesi hiçbir yetkilinin kendisine ulaşmadığını aktaran Bano, bu ziyandan dönülmesini, korkusuzca ve huzur içinde yaşama hakkının geri verilmesini talep etti.

Kadınlar kararı protesto etti

Yeni Delhi’de onlarca bayan 11 kişinin salıverilmesini protesto ederek karardan geri dönülmesini talep etti. Protestocular, olayın mağdurlarının huzur ve onur içinde yaşamalarına müsaade edilmesi davetinde bulundu.

Tecavüzcülerin sevinçle karşılanması reaksiyon çekti

Diğer yandan, toplumsal medya hesaplarında yayılan görüntülerde, kelam konusu 11 kişinin sevinç içinde ve tatlılarla karşılandığı görüldü. Karşılama sırasında bireylerin boyunlarına, insanları onurlandırmak gayesiyle kullanılan çiçek demetlerinden takılması reaksiyon çekti.

Görüntüler, ortalarında muhalif siyasetçiler, insan hakları savunucuları ve bayanların da olduğu kesitler tarafından eleştirildi. Hindistan’da muhalefetteki Ulusal Kongresi Partisi başkanı Rahul Gandhi, mahkumların özgür bırakılmasıyla ilgili toplumsal medya hesabında, bayanları güçlendirmek istediğini söyleyen hükümetin, bu kararla Hindistan’daki bayanlara ne üzere bir ileti verdiğini sorgulayarak, ülkenin, hükümetin kelamlarıyla fiiliyatı ortasında fark olduğuna dikkati çekti.

Gujarat’da 2002’deki olaylarda yaşanan ve “Bilkis Bano davası” olarak bilinen toplu tecavüz ve cinayet nedeniyle ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılan 11 kişi, eyalet hükümetinin ceza indirimi için müracaatlarını onaylamasının akabinde 16 Ağustos’ta Gujarat’ın Godhra kasabasındaki hapishaneden salıverilmişti. Bir Hint yetkili, mahkumlar tarafından yapılan tahliye müracaatının mahpustaki “14 yılın tamamlanması” nedeniyle değerlendirildiğini söylemişti. Hindistan’da ömür uzunluğu mahpus cezaları ekseriyetle 14 yıl mahpusla sınırlanıyor.

Gujarat olayları

Hindistan’ın Gujarat eyaletinde 27 Şubat 2002’de Godhra istasyonu yakınlarında çıkan tren yangınında, 60 Hindu hacının öldürülmesinin akabinde eyalette olaylar başlamıştı.

Yangından Müslümanları sorumlu tutan Hindu çeteler, Gujarat’ta Müslüman mahallelerine ve köylerine saldırmış, olaylarda bine yakın kişi hayatını yitirmiş ve yüzlerce bayana tecavüz edilmişti.

Hindistan’ın mevcut Başbakanı Narendra Modi, ayaklanma sırasında Gujarat eyaletinin başbakanı olarak vazife yapıyordu. Modi, Müslümanlara yönelik cinayetleri durdurmak için kâfi çabayı göstermemekle suçlanmıştı.

Bilkis Bano davası

Müslüman aksisi şiddet dalgasında eyaletin Limkheda bölgesinde yaşayan Bilkis Bano isimli Müslüman bayan, toplu tecavüze uğramış ve 3 yaşındaki kızı Saleha ile birlikte ailesinden 14 kişi öldürülmüştü. O sırada 21 yaşında ve 5 aylık gebe olan Bano ise katliam sırasında meyyit taklidi yaparak hayatta kalmış fakat daha sonra şuurunu kaybetmişti.

Mahkeme kararında Saleha’nın başını yere çarparak öldürüldüğü belirtilmişti. Bano, mahkemede karar giyen 11 kişinin kendi mahallesinden olduğunu söylemişti. Mahkeme 2008 yılında hatalı bulduğu 13 sanığın 11’inin toplu tecavüz ve cinayet suçlamasıyla ömür uzunluğu mahpusa mahkum etmişti.

17 yıllık hukuk gayretinin akabinde, Yüksek Mahkeme 2019’da Bano’ya 63 bin dolar tazminat ödenmesine karar vermişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.