Hindistan ve Avustralya da Kraliçe 2. Elizabeth’in mevti hasebiyle ulusal yas ilan etti

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in mevti sebebiyle Hindistan ve Avustralya’da ulusal yas ilan edildi. Daha evvel emsal bir açıklama da Pakistan’dan gelmişti.

Hindistan İçişleri Bakanlığı, Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatı nedeniyle bugün ulusal yas ilan ettiğini açıkladı.

Tüm resmi binalarda bayrakların yarıya indirildiği Hindistan’da, Kraliçe’ye hürmet göstergesi olarak tüm resmi cümbüş tertipleri iptal edildi.

Başbakan Narendra Modi, Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatı nedeniyle Kraliyet ailesi ve İngiltere halkına taziyelerini sunduğunu toplumsal medya paylaşımında, Kraliçe’yi gözü pek biri olarak nitelemişti.

AVUSTRALYA’DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Avustralya Başbakan Anthony Albanese, ABC News’e yaptığı açıklamada, Kraliçe 2. Elizabeth’in mevti münasebetiyle 22 Eylül’ün ulusal yas ilan edildiğini söyledi.

Albanese, 22 Eylül’ün insanların Kraliçe’ye olan hürmetlerini gösterebilmeleri için resmi tatil günü olacağını tabir etti.

Kraliçe’nin mevti nedeniyle parlamento oturumlarına orta verildiğini anımsatan Albanese, bu oturumların daha sonra telafi edileceğini belirtti.

Ulusal yas gününün, 19 Eylül’de düzenlenecek cenaze merasimine katılacağı öğrenilen Albanese’nin Avustralya’ya dönüşüne denk getirildiği düşünülüyor.

Daha evvel, Pakistan’da da Bilgi ve Yayıncılık Bakanı Meryem Aurangzeb, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in mevti sebebiyle yarın ülkede ulusal yas ilan edildiğini açıklamıştı. Yas kapsamında ülke genelinde bayrakların yarıya indirileceği duyurulmuştu.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, İskoçya’da tatilini geçirdiği Balmoral Kalesi’nde 8 Eylül’de hayatını kaybetmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.