Hazine avukatına 450 bin liralık rüşvet operasyonu

Bilecik’in Söğüt ilçesinde belediyenin gençlik merkezi yapmak için kamulaştırma davası açtığı 2 arazi için, 450 bin lira rüşvet istediği öne sürülen hazine avukatı Alptekin Y.’nin de ortalarında bulunduğu 6 bireye dava açıldı. Alptekin Y.’nin evvelce seri numaraları alınmış 450 bin lirayla yakalandığı anların operasyon imajları belgeye yer aldı.

DHA’nın aktardığı habere nazaran, Söğüt Belediyesi, geçen şubat ayında Ulusal Emlak Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılan 6,5 dönümlük 2 toprağa gençlik merkezi yapma maksadıyla proje hazırlayıp, arazinin kamulaştırılması için dava açtı.

Davaya hazine avukatı olarak atanan Alptekin Y., argümana nazaran, süreçlerin hızlandırılması ve kamulaştırma bedelinin düşük maliyetlerde çıkarılması için belediye avukatı Ahmet Çağlar İspir’den 600 bin lira rüşvet istedi.

Söğüt Belediye Lideri İsmet Sever ve avukat İspir, Söğüt Cumhuriyet Başsavcılığı’na hazine avukatı hakkında kabahat duyurusunda bulundu. İhbar üzerine savcılık talimatıyla harekete geçen Bilecik Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Uğraş Şubesi grupları, avukat Alptekin Y.’yi takibe aldı. Alptekin Y., belediye avukatı İspir ile yaptığı görüşmelerin akabinde rüşvet olarak 450 bin lirada anlaştı.

Belediye avukatı Ahmet Çağlar İspir, Alptekin Y. ile edilen bir kafeteryada buluştu. İspir, daha evvelden seri numaraları alınmış içinde 450 bin lira olan çantayı Alptekin Y.’nin oturduğu masadan altına koydu. Belediye avukatının yerden ayrılmasıyla jandarma takımları harekete geçti. Alptekin Y., içinde 450 bin lira olan çantayla yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan incelemelerin akabinde avukat Alptekin Y.’nin paraları aldıktan sonra Söğüt Mal Müdürü Süleyman A.’yı arayıp, ‘Beni buradan aldır’ dediği, 3 dakika sonra ise Bilecik El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü birebir vakitte uzmanlık yapan Aytekin Y.’yi arayıp ‘teslimat geldi’ dediği de teknik takibe takıldı.

SAVCI OPERASYONU GENİŞLETTİ

Söğüt Cumhuriyet Savcılığı’nın araştırmalarının akabinde avukat Alptekin Y.’nin, Bilecik Muhasebat Müdürlüğü ismine banka hesap açtırdığı ve kendi hesaplarıyla birlikte yaklaşık 500 bin liralık haksız yarar sağladığı belirlendi. İtimadı makus kullanma suçlamasıyla yine gözaltına alınan avukat Alptekin Y., 13 Nisan’da tutuklanırken, pişmanlık maddesinden faydalanarak parayı kuruma iade etmesinin akabinde 13 Mayıs’ta yine tahliye oldu.

6 KİŞİ HAKKINDA İDDİANAME HAZIRLANDI

Söğüt Cumhuriyet Savcılığı, 6 şüpheliyle ilgili soruşturmasını tamamladı. Altı kişi ‘gerçeğe alışılmamış eksper raporu düzenlemek’ cürmünden 3 yıldan 7 yıla kadar mahpus cezası istendi. Avukat Alptekin Y. ve Bilecik El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü birebir vakitte uzmanlık yapan Aytekin Y. hakkında ‘rüşvet almak ve suça iştirak’ savıyla 4 yıldan 12 yıla, Söğüt Mal Müdürü Süleyman A. hakkında ‘rüşvet almak cürmüne yardım’ argümanıyla 4 yıldan 12 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. Aytekin Y. hakkında ayrıyeten ‘yargı vazifesi yapan bilirkişiyi etkilemeye teşebbüs’ cürmünden 2 yıldan 4 yıla kadar mahpusu istendi.

RÜŞVETİN MANZARALARI ORTAYA ÇIKTI

Söğüt ilçesindeki rüşvet operasyonuna ait imajlar de ortaya çıktı. Avukat İspir ile rüşveti almaya gelen hazine avukatı Alptekin Y.’nin bir kafeteryada buluştuğu anların manzaralarında; hazine avukatının para dolu çantayı alıp dışarı çıktığı ve jandarma gruplarınca yakalandığı anlar yer aldı.

(HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.