Global piyasalar hareketlenen data gündemine odaklandı

Dün Asya ve ABD’de açıklanan makroekonomik bilgilerin iktisatların yavaşladığına işaret etmesi risk algısını artırdı. Buna rağmen Çin Merkez Bankası’ndan (PBoC) gelen faiz indirimi adımı piyasaları müspet etkilerken, ABD’de konut dalında yavaşlamaya ve fiyatlarda gerilemeye işaret eden dataların Fed’i yavaşlatabileceği beklentilerini artırmasıyla da hisse piyasaları yükseliş eğiliminde hareket etti.

Söz konusu dataların akabinde para piyasalarında Fed’in eylülde yüzde 64 ihtimalle 50 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başlarken, artan resesyon ihtimali tahvil piyasalarına da hareketlilik getirdi.

ÜLKENİN RESESYONA GİRECEĞİ FİYATLANMA SÜRÜYOR

Dün, tahvil piyasalarında alış yüklü bir seyir izlenirken, aksiye dönen getiri eğrisi güçlü kalmaya devam ederek ülkenin resesyona gireceği fiyatlanmaya devam etti.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu ortasındaki getiri farkı 20 baz puana kadar gerilerken, 2 yıllık tahvil faizi ile 10 yıllık tahvil faizi ortasındaki fark 40 baz puan civarında kalmaya devam ediyor.

Söz konusu kaygılar dolar talebini artırırken, dün yüzde 0,8 yükselen dolar endeksi 106,5 düzeyine çıktı. Brent petrolün varil fiyatı ile Bakırın libresi dün güçlenen resesyon tasaları ve Suudi Arabistan’ın petrol üretimini artıracağını duyurmasıyla gerileyerek, sırasıyla yüzde 4,1 ve yüzde 1,6 kıymet kaybetti.

Analistler, bugünden itibaren ağırlaşacak makroekonomik data gündeminin piyasaların tarafı üzerinde tesirli olmayı sürdüreceğini belirterek, ABD’de konut dalına ait açıklanacak bilgilerin yatırımcılar tarafından yakından takip edileceğini kaydetti.

RESESYON RİSKLERİ GÜÇLENDİ

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,40, Nasdaq endeksi yüzde 0,62 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,45 yükseldi. ABD’de endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise sonlu düşüşle başladı.

Avrupa hisse piyasalarında da dün alış yüklü bir seyir izlendi.

Bölgede, resesyon riskleri güçlenmeye devam ederken, Almanya’nın doğalgaz tedariki sorununa bir de kuraklığın ırmaklardaki su düzeylerini düşürmesi eklendi.

Buna nazaran, ırmakların iç ve dış ticarette kıymetli hissesi olduğu ülkede su düzeylerinin hayli azalmasının akabinde birtakım gemilerin seyahat edememesinin ülkede tedarik zincirini olumsuz etkileyebileceğinden tasa ediliyor.

Bölgede devam eden aksilikler Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) enflasyonla çaba alanını daraltırken, ağustostaki toplantıda 50 baz puan faiz artıracağına yönelik beklentilerin azalması dikkati çekiyor.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,11, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,15 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,25 paha kazandı. Bugün Avrupa’da, endeks vadeli süreç kontratları yeni güne de alış yüklü bir seyirle başladı.

Asya borsalarında ise dünkü bilgilerle güçlenen resesyon kaygısının akabinde piyasalarda fiyatlamaların zorlaştığı ve hisse piyasalarının dalgalı seyrettiği görülüyor.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yatay seyrederken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,55 paha kaybetti. Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,15 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,18 kıymet kazandı.

YURT İÇİ PİYASALAR

Yurt içinde, dün satış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışının yüzde 0,25 altında, 2.857,18 puandan tamamladı.

Dolar/TL dün yüzde 0,1 artışla 17,95’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,95 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde konut satışları ve konut fiyat endeksi, yurt dışında ise Almanya ve Avro Bölgesi’nde ZEW beklenti endeksleri ile ABD’de inşaat müsaadeleri, konut başlangıçları ve sanayi üretimi datalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.880 ve 2.900 düzeylerinin direnç, 2.830 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu söyledi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.