Genel Sağlık-İş Genel Lideri Derya Uğur: ‘112 çalışanları faciayla burun buruna’

Genel Sıhhat İş Genel Lideri Derya Uğur, Gaziantep’te kazaya müdahale eden ambulans, itfaiye ve gazetecilerin aracına otobüs çarpması sonrası 16 kişinin ömrünü yitirdiği facianın akabinde, 112 çalışanlarıyla görüşerek ıstıraplarını dinledi.

Sıhhatte çöken hastane randevu sisteminin yurttaşları acile yönlendirdiğini söyleyen Uğur, “112 çalışanları artık daha fazla risk ve iş yükü altında çalışmaya zorlanıyor. Problemleri yalnızca hastane öncesi alanlardan ibaret değildir. Hasta ya da yaralının ulaştırıldığı en yakın hastane birçok vakit eksik işçi ya da aygıt yokluğu nedeniyle en uygun hastane olamayabiliyor. Bu sefer 112, kurumlar ortasında uygun yer bulunana kadar mekik dokuyor” sözlerini kullandı.

‘EMNİYET GEÇ GELİYOR’

Ayrıca 112 çalışanlarının Emniyet görevileriyle tıpkı anda olay yerine gitmesinin Gaziantep’teki üzere kazaları önleyeceğini söyleyen Uğur, “112 çalışanlarının bildirim alır almaz 90 saniye içinde çıkış yapmaları, kentte 7-10 dakikada, kırsalda 10-30 dakikada hadise yerinde olmaları gerekiyor. Lakin birçok vakit Emniyet güçlerinden evvel olay yerine varıyorlar. Polisin olay yerine sıhhat işçisinden sonra gelmesi güvenliğin sağlanamamasına neden oluyor” eleştirisini getirdi.

‘KOŞULLAR YETERSİZ’

Uğur, 112 çalışanlarının fiziki şartlarına ait de şunları anlattı:

“Fiziki şartları yetersiz istasyonlarda mesai yapan, iş yoğunluğundan yemek yemeye bile vakit ayıramayan 112 çalışanları, meselelerini ısrarla vilayet sıhhat müdürlüklerine iletmelerine karşın hiçbir düzenleyici adım atılmamasından da şikâyetçi. Tıkanan sıhhat sisteminin hem vatandaşlarımıza hem sıhhat çalışanlarına yüklediği karamsarlığın bir an evvel ortadan kaldırılması için derhal müdahale edilmeli.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.