Fransa’da paklık çalışanı Rachel Keke, eski bakanı eleyerek vekil oldu

Fransa’da başşehir Paris’in en büyük otellerinden birinde daha güzel fiyat ve şartlar için yapılan greve öncülük eden paklık personeli Rachel Keke, sol ittifak NUPES’in adayı olarak girdiği seçimleri kazanarak milletvekili oldu. Keke, pazar günü yapılan seçimlerin ikinci cinsinde eski spor bakanı Roxana Maracineanu’yu yendi.

48 yaşındaki Rachel Keke, Batignolles’deki Ibis otelinde günde 40 odayı temizleyerek geçirdiği yorucu çalışma yıllarının, parlamentoda personeller ismine konuşmasını sağlayacağını düşünüyor. Keke, otellerde çalışan taşeron paklık işçisinin ödenmeyen fazla mesailerinin ödenmesi talebi ve makûs çalışma şartlarına karşı Fransa tarihinin en uzun otel grevlerinden birine öncülük etmişti.

Çoğunluğu Afrikalı bayanlardan oluşan grevciler, neredeyse iki yıl süren çabalarını geçen yıl nihayet kazanmışlardı.

Keke, otel grevi sırasında üzerine su dökülmesi ve ırkçı hakarete uğraması da dahil olmak üzere yıldırma hareketlerine maruz kaldığını lakin siyasetin kendisini korkutmadığını söylemişti.

Evrensel’deki habere nazaran Keke sonuçların netleşmesinin akabinde yaptığı birinci açıklamasında “Bugün milletvekili seçildim. Ben sesi olmayanların sesiyim. Ben hizmetçiyim, temizlikçiyim, hasta bakıcıyım. Tüm görünmez bu mesleklerin ulusal mecliste görünür olmasını sağlayacağım. Örnek bir milletvekili olacağım hiç endişelenmeyin” dedi.

Keke ve dostları, seçim sonuçlarını sloganlar eşliğinde dans ederek kutladı.

Rachel Keke, Fildişi Kıyısı’nda otobüs sürücüsü bir baba ve giysi satan bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 12 yaşındayken annesi vefat etti ve kardeşlerine bakmak için okulu bırakmak zorunda kaldı. Büyükbabasının ikinci dünya savaşı sırasında savaştığı Fransa’ya 2000 yılında geldi. Keke, evvel kuaför, sonra süpermarket kasiyerliği ve son olarak da otel temizlikçisi olarak çalıştı. 2015’te Fransız vatandaşlığına geçti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.