FINA karar verdi: Trans bireyler erkek ya da bayan kategorisinde olamayacak

Uluslararası Yüzme Federasyonu, yüzme dünyasında tartışılan bahisle ilgili son kararını verdi. Lia Thomas’ın tartışmalara neden olduğu mevzuyla ilgili trans bayan yüzücünün, bayanlar kategorisinde yarışamayacağını duyurdu.

Yüzmede son vakitlerin tartışılan konusunda karar verildi. FINA (Uluslararası Yüzme Federasyonu) ergenliğini erkek olarak geçirmiş olan bireylerin bayanlar kategorisinde yarışamayacağına karar verdi.

Tartışmalar, 2019 yılında cinsiyet değiştiren Will Thomas’ın Lia Thomas ismiyle bayanlar kategorisinde müsabakalara çıkmasıyla başladı. Erkekler kategorisinde başarılı olamayan Thomas, trans birey olduktan sonra Aralık 2021’de bayanlar kategorisinde en yeterli dereceleri elde ederek en yakın rakibi kadro arkadaşına 38 saniye fark atması ABD basınında geniş çaplı tartışmalara neden olmuştu.

%71 İLE KARAR ALINDI

Macaristan’ın Budapeşte kentindeki dünya şampiyonasında 152 ulusal federasyonun yaptığı oylamada %71’lik yüzdeyle trans bireyler için karar alındı. FINA, trans bireylerin ilaç yoluyla testosteron düzeylerini düşürdükten sonra bile bayan yüzücülere karşı değerli bir avantaja sahip olduğu raporlanması nedeniyle trans bireylerin bayanlar kategorisinde müsabakasını yasakladı.

Fina, yeni siyasetinin bir modülü olarak kimi etkinliklerde trans bayanlar için “açık” bir kategori oluşturmak için bir çalışma kümesi oluşturma kelamı verdi.

“BEN ERKEK DEĞİLİM, KADINIM”

Sports Illustrated mecmuasına 3 Mart’ta verdiği söyleşide Thomas, atlet olarak karşılaştığı trans aykırısı düşmanlıkla ilgili kendini savunarak “Ben erkek değilim. Ben bir bayanım, bu yüzden bayanlar kadrosuna aitim. Translar, başka tüm sportmenlerin gördüğü saygıyı hak ediyor” sözlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.