Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe’ye suikast! Vurulma anından yeni imajlar

Eski Japonya Başbakanı , Nara kentinde Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına takviye için açık havada yapılan aktiflikte yaptığı konuşma sırasında göğsünden vurulmuş hayatını kaybetmişti. Abe’nin vurulma anına dair yeni imgeler ortaya çıktı.

Abe’nin taarruz sırasında silahın ateşlenmesiyle birlikte birinci olarak irkildiği görülürken, ardına bakmasının akabinde kurşun bedenine isabet ediyor. Abe daha sonra yere yığılıyor. O sırada müdafaaların Abe’nin önüne geçmeye çalıştığı hatta çantayla önünü kapamaya çalıştığı görülse de bu gayret yetersiz kalıyor…

GÖZALTINA ALINDI

Abe’yi vuran kişinin Nara’da ikamet eden ve eski bir Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri mensubu olan 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami olduğu açıklandı.

Yamagami olayın akabinde gözaltına alındı.

EN UZUN MÜDDET VAZİFE YAPAN BAŞBAKANDI

İlk defa 2006’da başbakanlık koltuğuna oturan Abe, sıhhat problemlerini münasebet göstererek 1 yıl sonra istifa etmiş, Aralık 2012’de başbakanlığa geri dönmesinin akabinde 2019 yılında vazifesinde 2 bin 887 güne ulaşarak Japonya’nın en uzun mühlet vazifede kalan başbakanı unvanını elde etmişti. Aralık 2012’de misyona dönen Abe, iktisat ve çalışma biçimi ıslahatları üzerine çalışmıştı.

Abe, çocuk bakımı konusunda devlet dayanağını teşvik etmek için de gayret harcamıştı. Misyon müddeti boyunca askeri harcamaları artıran ve 2. Dünya Savaşı sonrası pasifist Japonya anayasasını değiştirme gayesinden vazgeçmeyen Abe, Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japon vatandaşlarının ülkeye dönüşü için yürüttüğü çalışmalarla da gündeme gelmişti.

SAĞLIK PROBLEMLERİ NEDENİYLE İSTİFA ETMİŞTİ

Japon iktisadını canlandırma ile deflasyonu önlemeyi amaçlayan ve “Abenomics” olarak bilinen bir dizi siyasetle uzun yıllar halkın dayanağını kazanan Abe, son olarak Kovid-19 salgınında yeteri kadar sorumluluk almamakla eleştirilmişti. Salgın mühletince vakit zaman gözlerden uzak kalmayı tercih eden Abe’nin bu davranışı, sıhhat problemleri yaşadığı ve başbakanlık vazifelerini yürütmekte zorlandığı savlarını güçlendirmişti.

Abe, misyon müddeti boyunca denetim altında tutabildiği ülseratif kolit rahatsızlığının yine kötüleşmeye başladığını tabir ederek 28 Ağustos 2020’de istifa etme kararı aldığını kamuoyuna duyurmuştu. Başbakanlık vazifesini bırakmasının akabinde iktidardaki Liberal Demokrat Parti’de (LDP) siyaset yapmayı sürdüren Abe, bugün Nara’da Pazar günü yapılacak üst meclis seçimlerinde yarışacak bir LDP adayını desteklemek üzere bulunuyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.