”Emeklilerin eline 10-15 bin TL fazla promosyon geçebilir”

Son devirde birtakım bankalar tarafından maaşını taşıyan emeklilere yüksek promosyonların verileceği açıklandı. Bu promosyonlardan faydalanmak için maaşını taşımak isteyen vatandaşların problemler yaşadığını aktaran Tüketiciler Birliği Genel Lideri Mahmut Şahin, emekli maaşına haciz konamayacağını bu yüzden bankaların müşterilerinin gitmemesi için maaşlarına bloke koyduğunu söyledi.

Şahin, “Emekliler çok büyük bir kalabalık. Olağanda promosyon olayını biz 2-3 yılda bir kurumlarda görüyoruz, duyuyoruz. Emekçiler ve memurlar ismine kurumlar bankalarla pazarlık yapıp, promosyon alıyorlar. O rekabet esnasında ölçü giderek artabiliyor. En kalabalık takım aslında emekliler. Aslına bakarsanız emekliler ismine bakanlığın bankalarla bir pazarlık yapması lazım. Bütün emekliler ismine tek çatı altında daha önemli sayılar emeklilere promosyon olarak sağlanabilir. Ama şu anda bunu yapamıyorlar, yapmıyorlar sebebini bilmiyorum. Emeklilerin bu hususta dikkat etmesi gereken kurallar var. Promosyon bir pazarlıktır, özgür bir piyasadır. Emekliler istedikleri bankadan alabilirler. Hasebiyle bankalar emeklileri kendi bankalarına çekmek için yüksek promosyonlar veriyorlar. Yalnız bu noktadan sonra badireler başlıyor. Olağanda emeklinin maaşına haciz konamaz. Lakin bankalar haciz konamaz olayından yola çıkarak, bloke koyuyorlar. Yani kendisinden gitmesini istemiyorsa, kredi ve kredi kartı varsa, hesaba bloke koyuyor. Gitmesin diye zahmet çıkartıyor. Ancak emeklinin şayet ki kontrat mühleti bitmişse gitme hakkı var. Ancak mühleti bitmeden gitmek istiyorsa o almış olduğu promosyonun kalan müddete olan oranı belirleniyor ve o meblağ ödenerek, bankadan ayrılabiliyor. Yalnız bankalar bloke koyuyorlar. Bloke konusunda da Yargıtay Genel Heyeti’nin bir kararı var. Yani emeklinin promosyon hariç devlet tarafından verilen bütün ödemelerine ne haciz konulabilir ne de bloke konulabilir. Bankalar bu blokeyi koyuyorlar ve o husus çözülene kadar o kişiyi göndermiyorlar. Blokeyi de mahkeme kararıyla çözdürdükten sonra o blokeyi kaldırarak, yeni bir bloke koyuyorlar. Emekliler artık işlerini bırakıp bankalarla bu uğraş içerisine girdiler” dedi.

“EMEKLİ GİDEBİLİR, ENGELLEYEMEZSİNİZ”

Emeklilerin istediği vakit istediği bankaya gidebileceğini, bunu engellemek isteyen bankalara cezai yaptırım uygulanması gerektiğinin altını çizen Şahin, “Normalde yapılması gereken; emekli istediği vakit istediği bankaya gidebilir, yüksek fiyat veren ya da vermeyen fark etmez. Emekli gidebilir, bunu engelleyemezsiniz. Lakin gitmemesi için kendilerince tedbirler alıyorlar. Lakin hukuku çiğniyorlar. Bu manada bankaların uyarılması gerekiyor. Mahkemeler kararı verirken ‘sadece blokenin kaldırılması’ diyor ama o kaldırılma esnasında 6, 8, 10 ay her ne kadarsa emeklinin bir mağduriyeti oluşuyor. Mağduriyetin de bir karşılığının ödetilmesi lazım ya da bankaya bir ceza verilmesi lazım. Banka yaptığıyla kalıyor. Münasebetiyle bitirmiyorlar, devam ediyorlar. O denli ki; bankalar şu anda ‘bana borcu var’ diye blokeyi koyuyor, daha sonra ‘bloke kaldırıldı’ dendiğinde onu alıp icra belgesine koyuyor. Sonra diyor ki, ‘ben icra evrakındaki parayı aldım’. Hesabından almadım.’ Bu çok yanlış bir şey; siz ekiplerinizle, hukukçularınızla emekliye hayatı çekilmez hale getiremezsiniz. Burada hukukun onlara bir ceza vermesi gerekiyor. Yalnızca kaldırmayla yetinilmemeli. Bunun kesinlikle bir yaptırımı olmalı ve emeklilerin de promosyonla rahat bir nefes alması sağlanmalıdır” tabirlerini kullandı.

“EMEKLİLERİN ELİN 10-15 BİN TL FAZLA PROMOSYON GEÇEBİLİR”

Bakanlığın çalışmasıyla birlikte emeklilerin eline 10-15 bin TL fazla promosyon geçebileceğini de belirten Tüketiciler Birliği Genel Lideri Mahmut Şahin, “Bazı kurumlarda 30-32 bin TL’ye çıkan promosyon görüşmelerinin olduğunu duyuyoruz. Bunun sebebi ne? 12 bin çalışanın olması. Burada 12 milyon emekli var. Bakanlık; 12 milyon emekliyle bankaların karşısına çıkarsa emeklilerin eline 10-15 bin TL tahminen daha fazla promosyon geçebilir” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.