Dolardan çabucak kurtulun! Selçuk Geçer’in dolar varsayımını duyan uykusuz kalacak

Piyasalar Haziran ayını hareketli bir biçimde girerken, gözler 3 Haziran Cuma günü açıklanacak olan enflasyon oranlarına yöneldi. Enflasyon sayıları ile bir arada dolar kurunda neler olacağını merak edenler için Selçuk Geçer yeni tahlillerini paylaştı. İşte Geçer’den elinde dolar olanları yakından ilgilendirecek değerlendirmeler.

AVRUPA MERKEZ BANKASI KİLİT NOKTA

“Bütün para ünitelerinde yükseliş devam edecek. Yalnızca Euro ile dolar ya da Euro ile Sterlin ya da dolar ile Sterlin ortasında ufak iniş çıkışlar olabiliyor. Bunun temel nedeni de pariteler. Euro/Dolar paritesi 1,3’e giderse alayın ki dolarla Euro ortasındaki makas kapanacak. Dolar daha süratli yükselecek Euro daha az yükselecek. Ya da Euro daha fazla yükselecek dolar daha az. Burada kıymetli etken Avrupa Merkez Bankası. Faizi artıracaklarını söylediler. Lakin olumlu ortama geçmeleri tesirli olacak mı? FED faizleri artırmaya devam edecek. Duruma bağlı olarak 75 baz puanlık faiz artırma gündeme gelebilir. Avrupa Merkez bankası ağırdan alırsa parite aşağı hakikat öbür. Euro düşer. Bugün Euro dolarındaysa yarın altında kalabilir. Avrupa Merkez Bankası’nı yakından takip etmemiz gerek.”

“ZARAR ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“Biz ziyan etmeye devam ediyoruz. 3 haneli enflasyon çok net bir biçimde geliyor. Azamî yüzde 90’lara kalırız sonraki süreçlerde enflasyon daha da tetiklenecek ve yüzde 104’lere gideceğiz. Enflasyonun düşmesini beklemeyin. Dolar kısa müddette 17’yi geçer. Yıl sonunda ise 25’i bulur. Olağandışı süreçte ise Türkiye’de bir kırılma olur. Dolarda 5 katlık bir süreç bizi 90 baz faize götürür. Dolarda her an büyük bir kırılma olur Çok sert kırılmayla karşıya karşıya kalabiliriz. Bütün sistem çöker ve kur tekrar patlar. Yüzde 90’lık faiz ortamında kuş kıpırdamaz. Türkiye iktisadı büyük bir risk barındırıyor. Dövizde yüzde 10’luk hareket bile doları 18 liraya atıyor. Faizler artık hiçbir işe yaramıyor. Ben olsam faizleri sıfır yaparım. Yüzde 100 yaparlarsa tahminen o vakit işe fayda. Cuma günü kritik bir gün. Onu da söyleyeyim. Altında ufak tefek geri çekilmeler olsada bu kısa periyodik olacak. Hasebiyle riskler devam edecek”

“DOLARDA 0,05 BEDEL KAYBI”

“Dolardan çabucak kaçın kurtulun diyorum. Bunları ciddiye alanlar var. 16 düzeyi bir düşüş değil. Dolar 0,05 kıymet kaybetti. Dolar endeksi 101 görmüştü. Dolar endeksinin üst taraflı devam edecek.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.