Denizli’de iki hekimi rehin alan saldırgan tahliye edildi

Ocak ayında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde yaşanan olayda, akşam saatlerinde bir hasta yakını kartıyla hastaneye giren 35 yaşındaki Uğur Çalışkan koridorda karşılaştığı Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Asistan doktoru Begüm Yağmur Bakkalcı’ya yönelerek parfüm satmak istedi. Sorularına karşılık alamayan saldırgan daha sonra tabip odasına yönelen Bakkalcı’yı takip etti.

O sırada odada bulunan Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Asistan Tabibi Osman Gazi Sağlam, Çalışkan’ı dışarı çıkması tarafında uyardı. Servisi terk etmediği ileri sürülen Çalışkan kapı anahtarını alarak odayı içeriden kilitledi. Anahtarı almak için çıkan arbedede Sağlam’ın bileği çatladı. Bu sırada saldırganın iki tabibe küfürler yağdırarak tehditler savurduğu öne sürüldü. Sağlam’ın anahtarı alarak kapıyı açmasından sonra ise Çalışkan gözaltına alındı.

‘MAHKEME ÖRNEK BİR KARARA HÜKMETMİŞTİ’

Olayın Denizli 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamasında mahkeme örnek bir karara imza attı. Sözcü gazetesinden Selami Aydın’ın haberine nazaran, doktor odasını konut dokunulmazlığı kapsamında kıymetlendiren mahkeme sanığa taammüden yaralama, kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma, hakaret ve konut dokunulmazlığını ihlal kabahatlerinden toplam 8 yıl 5 ay mahpus cezası verdi. Soruşturma sırasında çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından özgür bırakılan Çalışkan daha sona tutuklanarak cezaevine konuldu. Hücuma uğrayan tabiplerin avukatı Engin Özkan, sanığın isimli sicil kaydının bulunduğunu ve birinci defa cürüm işliyormuş üzere karar verildiğini belirterek cezanın artırılması istikametinde üst mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.

Mahkeme kararını hem sanık avukatları hem de doktorların temsilcisi istinafa taşıdı. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi’nde yapılan yargılama sonunda Çalışkan’a alıkoymak hatasından 3 yıl 9 ay, hakaret cürmünden ise 8 ay 22 gün ceza verildi. Mahkeme yaralama ve konut dokunulmazlığını ihlal cürümlerinden ise daha evvel verilen mahkumiyet kararlarının bozulmasına hükmetti. Sanık infaz düzenlemesinden faydalanarak tahliye edildi. Akına uğrayan tabiplerden Osman Gazi Sağlam, yaptığı açıklamada; “Ben çok endişelenmiyorum lakin ailem huzursuz oluyor. Bilhassa Konya’daki akından sonra daha da endişelendiler. Tahliye kararını onlara söyleyemedim. Beni bu üzüyor” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.