Çin Ulusal Savunma Bakanlığı Sözcüsü: ABD dünyaya yönelik en büyük nükleer tehdit

Sözcü Wu, ABD’li yetkililerin gerçekleri görmezden geldiğini ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kendi nükleer güçlerini geliştirmesinin yanı sıra global hegemonyasını sürdürmesi ile güçlendirmesini haklı çıkarmak gayesiyle temelsiz savlarda bulunduğunu söz etti.

Xinhua’da yer alan habere nazaran Wu, “ABD’nin dünyanın en büyük nükleer cephaneliğine sahip olduğu herkes tarafından biliniyor” dedi.

Wu, ABD’nin, mutlak güvenlik ve askeri üstünlüğünü sürdürmek için silah denetimine ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesine yönelik çeşitli memleketler arası mutabakatlardan çekildiğini, daima olarak dünya genelinde füzesavar sistemler konuşlandırılması için gayret gösterdiğini, Avrupa ve Asya-Pasifik’e karada konuşlu orta menzilli füzeler yerleştirmeye çalıştığını ve çeşitli yollarla “Soğuk Savaş gibisi klikler” oluşturduğunu söyledi.

Böylesi atılımların nükleer çatışma ve hatta nükleer savaş riskini artırdığını, memleketler arası güvenliğe yönelik önemli bir tehdit oluşturduğunu kaydeden Wu, “Birinin güvenliğini başkalarının güvensizliği değerine inşa etmek hem adil hem de sürdürülebilir değil” tabirlerini kullandı.

Bakanlık Sözcüsü, Çin’in hiçbir vakit, hiçbir koşul altında nükleer silahları birinci kullanan taraf olmama ya da nükleer silaha sahip olmayan devletlere karşı şartsız olarak nükleer silah kullanmama ve kullanma tehdidinde bulunmama tarafındaki taahhüdünü yineledi.

ABD’nin seçtiği “zorbalık” ya da “uluslararası kurallar ile nizama ziyan verme” üzere sözlerin yalnızca kendisini yansıttığını tabir eden Wu, bunun da ABD’nin Soğuk Savaş zihniyetini, hegemonyacı anlayışını ve Çin’in barışçıl yükselişine dair korkularını gösterdiğini söyledi.

ABD’nin mevzu kurallara dayalı memleketler arası tertibe geldiğinde global seviyede tanınan bir kural bozucu olduğunu ve milletlerarası hukuk ile kurallar konusunda başkalarını en az suçlama hakkına sahip taraf olduğunu belirten Wu, “ABD, Çin’in barışçıl kalkınmasını objektif ve akılcı bir biçimde kabul etmeli ve ABD usulü hegemonik nizamı desteklemek için kendi kanunları ile düzenlemelerini memleketler arası kurallar olarak paketleme istikametindeki yanlış uygulamalarını sonlandırmalı” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.