Çin, ‘ABD Tayvan temsilcisi, Pelosi’nin Tayvan ziyaretinden ötürü tarih önünde hesap verecek’

Ma Xiaoguang, kelamda “Tayvan ABD temsilcisi” Hsiao’nun sık sık “Tayvan’ın bağımsızlığı” arayışına ait açıklamalar yaptığını ve ABD’li siyasetçileri tüm gücüyle Tayvan’ı ziyaret etmeleri için teşvik ettiğini hatırlattı.

Ma, Hsiao’nun Tayvan’ın ABD’den silah satın almasını açıkça savunduğunu ve Tayvan ile ilgili olumsuz karar tasarılarının hazırlanmasına yardımcı olduğunu söyledi. Ma, Hsiao’nun hareketlerinin tek Çin prensibine karşı küstah bir provokasyon oluşturduğunu, Tayvan Boğazı’nın iki yakası ortasındaki münasebetlere önemli formda ziyan verdiğini ve Tayvan Boğazı’ndaki tansiyonu daha da artırdığını kaydetti.

Ma, Hsiao’nun şahsî siyasi çıkarlar peşinde koşarken, kendisini dış Çin aksisi güçlerin bir piyonu olarak küçük düşürdüğünü, Çin ulusunun temel çıkarlarını baltaladığını ve Tayvanlı yurttaşları uçurumun kenarına ittiğini söyledi.

Sözcü, ulusal çıkarlara ihanet eden ve “Tayvan’ın bağımsızlığı” için ayrılıkçı faaliyetlerde bulunan rastgele bir kişinin sonunun âlâ olmayacağı ve tarih önünde hesap vereceği konusunda uyardı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.