CHP’li Purçu: Konser yasaklarını Meclis araştırsın

Son haftalarda art geriye yaşanan konser, şenlik ve şov iptalleri ile getirilen yasaklar Meclis gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, hayat biçimine müdahale eden yasaklama ve kısıtlamaların önlenmesi için Meclis araştırması istedi. Sanatkarların sosyoekonomik meselelerinin araştırılmasını isteyen Purçu, gece 01.00 müzik yasağının kaldırılmasını da talep etti.

Son haftalarda art geriye yaşanan konser, şenlik ve şov iptalleri ile getirilen yasaklar Meclis gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, hayat biçimine müdahale eden yasaklama ve kısıtlamaların önlenmesi için Meclis araştırması istedi.

İPTALLER HAYAT USULÜNE MÜDAHALE

Purçu, TBMM Başkanlığına verdiği önergede, şu görüşlere yer verdi:

“Son günlerde yapılan konser, şenlik, şov iptalleri ve yasaklar kamuoyunun yansısına neden olmakta, toplumda özgürlüklerin kısıtlanması bağlamında tasa yaratmaktadır. Ömür biçimine müdahale mevcut hükümetin bir siyaseti haline gelmekte, buna bağlı olarak konser, şenlik üzere sanatsal etkinlikler Valilikler, Belediyeler tarafından iptal edilmekte, gece 01.00’den sonra müziğin yasaklanması kısıtlaması devam etmektedir.”

MÜZİSYENLERİN EKMEĞİYLE OYNUYOR

Daha evvel 12’den sonra müzik yasağının yarattığı sıkıntıları tekrar Meclis gündemine taşıyan Purçu, şunları söyledi:

– Pandemi önlemleri kapsamında cümbüş ve yeme-içme dalına dahil olan yerlerin kapatılmasıyla uzun bir müddet işsiz kalan müzisyenlerden, intihar eden çok sayıda kişi olduğu bilinmektedir. Müzisyenler dışında sanatkarların birçoğu, geçimlerini gündelik yararla sağlamakta, kayıtsız bir formda, teminatsız şartlarda çalışmaktadırlar.

– Son yıllarda pandemi gerekçesiyle artan yasaklar, geçim kaynaklarını kaybetmelerine, münasebetiyle fakirleşmelerine neden olmuştur. Masraflarını karşılayamadığı için ziyan eden birçok işyeri sahibi ise iflas etmiştir. Bu nedenle, kelam konusu müzik yasağının kaldırılması konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması kaide olmuştur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.