CHP ziraî sulamada kullanılan elektrik indirimi için harekete geçti

CHP Güç ve Alt Yapı Projelerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili Akın, Şanlıurfa’ya giderek burada kurulması planlanan güneş güç santrali ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Şanlıurfa Barosu’nda düzenlenen toplantıya CHP milletvekilleri Aziz Aydınlık ile Mahmut Tanal da katıldı. Akın, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Enerji hayattır, güç tarım, güç besin. Her şeyin içerisinde var. Gelişmiş toplumlar güce ulaşmak için uğraş eder. Biz de enerjiyi bir temel insan hakkı olarak biliyoruz. Bunun için çaba ediyoruz. Güç olmazsa tarım olmaz, güç olmadan sanayi çarkları dönmez. İşin en değerli tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen bir Türkiye ile karşı karşıyayız maalesef.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor AK Parti iktidarı? Enerjiyi esasen bırakmış, büsbütün özelleştirmiş. Şirketlere teslim olmuş, güç lobilerine kendisini bağlamış. Bütün dünya ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı amaçlar. Biz ulu başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti ve mirası tam bağımsızlık gayemiz için çalışan bir partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ SİYASETLERİ İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maalesef bu siyasetlerle yoksullaştırıldı ve bu siyasetlerle eşitlik, adalet bozulup orta gelirli sınıfı yok ettiniz. Tarım, iktidarın yanlış siyasetleri ile bitirildi. Çiftçi maalesef çok sıkıntı durumda. Bugün hangi çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, elektrik faturası’ diyor. Biz bu sorunu çözeceğiz. Çok değil, kısa bir vakit sonra bu meselelerin hepsinden el birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu, bundan 9 ay evvel Şanlıurfa’da çiftçilerimize ziraî sulamada kullanılan elektriğin fiyatsız olacağını söyledi. İktidar yetkilileri ise bir yıl geçmeden ziraî sulamaya artırım üstüne artırım yaptılar. Ziraî sulamada kullanılan elektriğe Genel Liderimizin vaadinin akabinde yüzde 143 oranında artırım yapıldı. Çiftçimiz bu artırımların altında ezildi.

“ENERJİ SİYASETİ SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Enerji siyaseti siyasi bir tercihtir. Bizim siyasi tercihimiz sizden yana. İktidarın AK Parti’nin siyasi tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz güçsüz kaldı. 2021 yılında her 10 ziraî sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği için kesildi. Bu durum bütün ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize takviye vermek yerine, ithal besin eserlerini almayı tercih etti.

10 yıl evvel Türkiye’de her 70 bireye 1 çiftçi düşüyordu; bugün 1 çiftçi başına 170 kişi düşüyor. 2022 yılı prestijiyle kayıtlı çiftçi sayısı 493 binin altına düştü. Biz CHP olarak ülkemizde tarımı tekrar ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi de köylümüzü de tekrar milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin üretim yapabilmesi için maliyetlerin düşürülmesi çok değerli bir noktaya haiz.

Şanlıurfa’da 2021-2022 yılları ortasında güç sıkıntılarına bağlı rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı için 1,1 milyon dekar alanda mercimek yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzde 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzde 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda kuru arpa yetiştiriciliği yapıldı. Yüzde 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda kuru arpa yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzde 70. 800 bin dekar alanda kuru mercimek yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yaklaşık yüzde 60. 300 bin dekar alanda kuru buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yaklaşık yüzde 60.

“İKTİDAR AVRUPA’DA YAŞANANLARI BÜYÜK BUHRAN ÜZERE YANSITIYOR”

Bu örnek verdiğim meseleler AK Parti iktidarının yaşattığı güç krizi değil, güç buhranından kaynaklı sıkıntılar. Bunlar çözülemez miydi? Kesin çözülebilirdi. Bu bir tercih problemidir. İktidar bizdeki krizle uğraşmak yerine daima Avrupa’da yaşananları güya büyük bir buhran yaşanıyormuş üzere yansıtıyor. Türkiye’de besin enflasyonu yüzde 95 olarak hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu oran yüzde 15.

Güneydoğu Anadolu Proje’miz vardı. Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman vilayetlerini kapsayan Türkiye’nin değerli projelerinden biri. Toplam ekilebilir arazi yaklaşık 3,2 milyon hektar araziyi kapsayan bir proje. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte yaklaşık 7,6 milyon insanın iş bulacağı ön görülen bir proje. GAP projesiyle birlikte, Şanlıurfa tarımın başşehri ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 milyar dolar yıllık gelir elde edilecek ve hatta 3,5 milyondan fazla beşere iş sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başşehri misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabah hasat edilen taze meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Ne oldu? Şanlıurfa da kargo yüklü Şanlıurfa GAP Milletlerarası Havalimanı inşa edildi. Fakat 1 kilogram eser gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri mukavelelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda kontratlarına uymayan dağıtım şirketlerinin iş hakları iptal edilecektir. Bu da sulanabilir arazinin yalnızda yüzde 35’inde sulama yapılmasına neden oluyor.

Güneş gücü santralleri için iki alternatifimiz var. Birincisi, alternatif açık kanallar üzerine güneş panelleri kurulup hem arazi tasarrufunu sağlamak hem de açık kanallarda gerçekleşecek su buharlaşmasını engelleyip ve güneş panellerinin alttan serinlenmesi ile azamî güç üretimi sağlanabilir. İkincisi, alternatif atıl yerlerin kıymetlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA ZİRAÎ SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ ÜCRETSİZ VERECEĞİZ”

Sonuç olarak, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi öncelikli siyasetimiz mevcut. Teşebbüsçü devlet modeliyle kamu öncülüğünde sıfır bürokrasiyle güneş gücü santralleri kuracağız. Bugün burada Şanlıurfa’da kimi ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, meslek örgütlerini dinleyeceğiz. Akabinde arazi ziyaretlerimize devam edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA ZİRAÎ SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM

İlk defa Şanlıurfa’da açıklamak isteriz; İktidarımızın birinci 90 gününde ziraî sulamada kullanılan elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 indirim yapacağız. Bunu nasıl yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak ziraî sulama tarifesinde indirim yapacağız. EÜAŞ halihazırda ucuz elektriği şirketlere satıyor. Biz ucuz elektriği çiftçimiz için kullanacağız.

İktidarımızın birinci yılında, Şanlıurfa’dan başlamak üzere kamu önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki güneş güç santralleriyle ziraî sulamada kullanılan elektriği parasız vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar fiyatındaki güneş gücü santralı yatırımı için yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan başlamak üzere çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’de besin güvenliğini sağlayacağız. Besin ithalatını azaltacağız, besin enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız besin yoksulluğu yaşıyor. Bu reva değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.