Caretta caretta yuvasını ‘kürekle’ açtı, yavruların vefatına neden oldu

Manavgat’ın Sorgun kıyısında plaj işletmesinde çalışan bir vazifeli, şezlonglar ortasında bulunan caretta caretta yuvasını, yavrular çıkarken kürekle açtı. Olayı gören bir turist, Deniz Kaplumbağaları Akdeniz Fokları Kum Zambakları Muhafaza ve Yaşatma Derneği’ne (DEKAFOK) haber verdi.

Bunun üzerine DEKAFOK gönüllüleri yuvalama alanına gitti. Kürekle yuvanın bozulduğunu gören gönüllüler, Tabiat Muhafaza Ulusal Parklar yetkilileri ile jandarmayı bilgilendirdi.

Yuvalama alanına gelen Tabiat Muhafaza Ulusal Parklar yetkilileri yuvanın bozulması nedeniyle içerisinde bulunan yavruların ziyan gördüğünü belirleyerek tutanak tuttu.

YUVADAN ÇIKIŞ MÜHLETİNCE KATİYEN DOKUNULMAMALI

Caretta deniz kaplumbağalarının yuvalama alanlarını daima denetlediklerini belirten DEKAFOK Lideri Seher Akyol, “Ekiplerimiz daima devriye geziyor. Bölgedeki ziyaretçilerimizi, kıyı bandı işletmecilerimizi daima bilgilendiriyoruz. Yuva çıtalarını çaktıktan sonra üzerlerine bilgilendirme kartlarımızı yerleştiriyoruz. Gecenin inançlı karanlığında gelen annemizin bıraktığı izlerden bulduğumuz yuvaları işaretliyoruz. Bir yuvalama alanında 50 ile 120 ortasında yumurta olabiliyor. 50 santim derinliğinde 20 santim çapındaki yuvalama alanları 50 ile 60 gün ortasında da kuluçkada kalıp kendi doğal döngülerinde kendi gerçek konutları olan denizlere gitmelidirler. Mutlaka yuvalara dokunulmamalı. Aslında üzerinde bıraktığımız bilgilendirme kartlarında Almanca, Rusça, İngilizce ve Türkçe olmak üzere hem görsel hem de yazılı olarak, yuvaya dokunma ibaresi mevcut. Yuva bir gün çıkış yapmıyor, anne yumurtayı bıraktıktan 60 gün sonra çıkan yavrular bazen 5 bazen 10 güne kadar doğum devam ediyor” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.