Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’ndan TÜİK datalarına reaksiyon

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu TÜİK’in açıkladığı enflasyon datalarına reaksiyon göstererek, “Doğalgaz son 1 yılda endüstride yüzde 601, konutta yüzde 146 zamlandı. 320 metreküp doğalgaz bulduk müjdesinden sonra doğalgaza 13 sefer elektriğe 12 kez artırım geldi. Kamu çalışanları ve emeklilere ise enflasyon farkı harici yüzde 7,5 oranında artırım yapılması bugün yaşanan enflasyona nazaran maaşların alım gücü geçen yılın taban fiyatın bile gerisine düşmüştür.” dedi.

TÜİK’in açıkladığı bilgilerin gerçek dışı olduğunu belirten Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, hususla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“‘DOĞALGAZ BULDUK’MÜJDESİNDEN  SONRA DOĞALGAZA 13 KEZ ELEKTRİĞE 12 DEFA ARTIRIM GELDİ”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu açıklamasında, yaşanan enflasyonun, TÜİK’in açıkladığından çok daha fazla olduğuna dikkat çekerek şu sözleri kullandı:

*Kamu-Ar datalarına nazaran yıllık bazda sebzede 422,4, meyvede yüzde 243,1, ekmek, pirinç un eserlerinde 139,4 üzere oranlarda enflasyon yaşanmaktadır.

*Kamu-Ar bilgilerinin TÜİK’in bilgilerine kıyasla vurdumduymaz AKP iktidarına inandırıcı gelmese de yurttaşlar çarşı pazarda gerçeği yaşayarak öğrenmektedir.

Doğalgaz son 1 yılda endüstride yüzde 601, konutta yüzde 146 zamlandı. ‘320 metreküp doğalgaz bulduk’ müjdesinden sonra doğalgaza 13 defa elektriğe 12 defa artırım geldi. Kamu çalışanları ve emeklilere ise enflasyon farkı harici yüzde 7,5 oranında artırım yapılması bugün yaşanan enflasyona nazaran maaşların alım gücü geçen yılın taban fiyatın bile gerisine düşmüştür.

*Görevleri kamu çalışanları ve emeklilerin haklarını savunmak yerine AKP iktidarının buyruğuna amade bir formda imzaladıkları toplu kontrata nazaran, Temmuz ayında birinci altı aylık enflasyondan verilen yüzde 7,5 oranı düşülerek 7 puan eklenecektir.

*Anlaşılacağı üzere kamu işçileri ve emeklilere Haziran ayı enflasyonu kalem oyunları ile yüzde 0’a bile düşse birinci beş ay enflasyonu yüzde 35,64 olarak hesaplandığı için maaş artırımları 0,5 puan aşağı çekilerek 35,14 olarak yansıtılacaktır.

“AYLIK ARTIRIMLARA BİLE YURTTAŞLARI RAZI ETMEYE ÇALIŞMAKTADIR”

Açıklamanın devamında, “Haziran ayına yeniden doğalgaza yüzde 30, elektriğe yüzde 15 artırımlarla girdik. Geçtiğimiz yıllarda, yılda yalnızca iki sefer gelen artırım haberlerinden bile rahatsızlık duymaktaydık. Lakin AKP hükümeti, günlük olarak gelen artırım haberlerindense artık aylık artırımlara bile yurttaşları razı etmeye çalışmaktadır” denildi.

“AKP İKTİDARININ SAYILARLA OYNAMA KABİLİYETİ İŞSİZLİĞİ VE ENFLASYONU GİZLEYEMEYECEKTİR”

“TÜİK’in açıkladığı işsizlik sayılarını da eleştiren Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, “TÜİK’in Nisan ayı işsizlik sayılarına nazaran geçen aya oranla yüzde 0.4 artarak yüzde 11.5 olarak gerçekleşti. Geniş tarifli işsizlik oranı ise yüzde 22,7 olarak açıklandı.  TÜİK bilgilerine nazaran işsiz sayısı 2022 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu. Lakin bu sayıların ve hesaplama tekniğinin ne kadar gerçeği yansıttığı bir tartışma hususudur. TÜİK’in açıkladığı her istatistik üzere işsizlik sayıları da hayal eserinden öteki bir şey değildir. AKP iktidarının sayılarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecektir. Yurttaşların ömür tecrübeleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyonunu sayılarının tam aykırısını göstermektedir. AKP iktidarının siyasetleri, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. AKP iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe iktisattaki kriz büyümeye ve milyonlarca işçi açlığa ve işsizliğe mahkûm olmaya devam edecektir.” dedi.

“KAMU İŞÇİLERİ VE EMEKLİLER AKP’YE BUNUN HESABINI SANDIKTA SORACAKTIR”

Açıklamanın son kısmında şu sözler kullanıldı:

*AKP iktidarının akla ve bilime uygun bir formda üretim, yatırım ve düzgün bir para siyaseti üretmemesindeki ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir biçimde tahlil üretemeyecektir.

*AKP İktidarı ivedilikle önemli ve somut adımlar atmalı ve milyonlarca gencimizin ve yurttaşımızın işsizlik sıkıntısını çözmelidir.

*Yandaşa, partiliye, mülteciye, akrabaya, haksız bir halde ulaşabildiği her yerden maaş alan liyakatsizlere tanıdığı ayrıcalıklardan vazgeçip, ülkesi için gayret veren kamu işçilerinin ve emeklilerin problemleri ile ilgilenmeye davet ediyoruz.

*Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu işçileri ve emekliler AKP’ye bunun hesabını sandıkta soracaktır.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.